Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Sakarya'da gazeteciler ile bir araya geldi.

Toplantının başında Fiskobirlik’i tanıtmak için böyle bir program düzenlediğini ifade eden Bayraktar, “Kamuoyu Fiskobirlik’i devlet olarak görüyor. Müdahale alımını bilmiyor. Bizde anlatamamışız demek ki. Fiskobirlik bir üretici birliği. Türkiye'nin tüm birliklerin toplamından daha büyük ve dünyanın da en büyük üreticisi. 2007 yılında zorla adaylığa getirildim. AK Partili biri beni ikna etti ve sabah kalktığımda delegasyon beni başkan yaptı. Ben bir siyasi operasyonla başkan seçilmedim. Ben Fiskobirlik tarihinin ilk batı Karadenizli başkanıyım.

Son 2 yıldır Fiskobirlik gündeme geliyor. Çünkü Fiskobirlik toparlandı ve kasada para var. Birileri bu yüzden başkanlığa gelmek istiyor.  Son 4 yıldır karar aldık. Biz fındığı alacağız işleyeceğiz ve dünyaya satacağız. Belli firmaların tek eline bırakmayacağız. Şu anda bunu yapıyoruz.  Hazine desteği olmadan bir üretici birliğinin müdahale alımı yoktur. TMO bu yüzden yüksek fiyattan alış yapabiliyor.” İfadelerini kullandı.


“Fiskobirlik bugün istese 100 bin ton fındık alır” diyen Bayraktar, “Ama biz bunu entegre de işleyeceğim. Mamul yapacağız dünyaya satacağım. Bunu bu şekilde finanse etmek zor. Fiskobirlik bu yüzden az alım yapıyor. Biz üreteceğiz ve satacağız. Sattığımız kadar da üreticiye yansıtacağız. Biz her şeyi makul yapmaya çalışıyoruz.


Üretici ile Fiskobirlik’in barışması lazım. Üretici ben fındığımı Fiskobirlik’e bırakacağım derse dünyada kimse benden başka fındık konusunda bir şey diyemez. 140 milyon dolar, 46 milyon TL cari açık var. Şu anda 25 ülkeye ihracatımız var. Geçen sene 100 milyon TL kazandık. Fiskobirlik bu ülkenin bir değeri. Dünyada bir karşılığımız var. Ben piyasadan 44 TL'ye fındık alıyorum. Ancak yeterli değil biliyorum. Ancak imkanım bu kadar.” şeklinde konuştu.