Nadir Kurtulan

TV 264 ekranlarının gündem olan programı Gazeteciler Soruyor geçen Cuma günü saat 22.00’de canlı yayınla ekrana geldi. Moderatörlüğünü Hakan Turhan’ın yaptığı gazeteciler Safa Polat, Raif Ugan ve Hüseyin Cumalı’nın konuşmacı olarak katıldığı programda yerel seçimler ele alındı. Bir önceki haftadan kalan ilçe belediyelerin konuşulduğu program Sakaryaspor-Urfaspor karşılaşması nedeniyle bu kez saat 22.00’de start aldı. Sakaryaspor ile ilgili kısa bir konuşma yapan gazeteciler ardından Kaynarca Belediyesi ve aday adaylarını ele aldı. Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli’nin bir kez daha aday adayı olmayacağını söylemesi üzerine mevcut adaylar üzerinden gazeteciler yorum yaptı.

Kaynarca’da 5 partinin bir araya gelmesini de değerlendiren gazeteciler, Saadet Partisi’nin Kaynarca’da olan gücünü anımsattı. Başkan Kefli’nin aday adayı olmaması, Başkan Ali Akgünoğlu ile başlayan sıkıntının giderek ilçede büyümesi, 5 partinin bir araya gelmesini değerlendiren gazeteci Hüseyin Cumalı, “Kaynarca’da sıkıntı var” dedi.  SASKİ Genel Müdürü Yiğit Turan’ın Kaynarcalı olduğunu ve Turan’a bir teklif geldiğini belirten Cumalı, “Yiğit Turan’a Kaynarca Belediye Başkanlığı için bir teklif geldi. Ama Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin çalışkan ismi Yiğit Turan bunu kabul etmedi.  Kendisi ‘işimin başındayım’ dedi. Oysa teklifi kabul etseydi yolu açıktı. Çünkü ilçedeki manavlar ve Lazların sevdiği bir isimdir. Ama Turan ‘ben görevimin başındayım, kuruma hizmet etmeyi sürdürmeye devam edeceğim” diyerek teklifi de ret etti” diye konuştu.

İlçelerin konuşulduğu programda Karasu Belediyesi ile aday adayları da gündem oldu. Karasu’da yayın yapan Gazete Karasu’da muhtarlarla yapılan röportajlarda 10 muhtardan 8’nin Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’ya tepki gösterdiğini anımsatan Hüseyin Cumalı, “Karasu’daki büyük ve köklü ailelerde Başkan Sarı’ya tepkililer. Bence İshak Sarı kesinlikle değişmelidir. Ama son söz tabiî ki AK Parti kurmaylarınındır. Ayrıca son zamanlarda Cevat Ekşi ismi bana gelmemeye başladı” dedi. Karasu’nun yıllardır hak ettiği yere gelemediğini söyleyen Cumalı, “Karadeniz’in incisi olması gereken Karasu ne yazık ki belediye başkanları nedeniyle hak ettiği yere gelemedi. Bakın Karasu’ya deniz var, kum var, fındık var, lokasyon var, liman var, insan gücü var, turizm için potansiyel var ama Karasu yıllardır yerinde sayıyor. Yazık” dedi.

Kocaali Belediyesi ile aday adaylarının ele alındığı onlarda gündeme MHP Sakarya Milletvekili Aday Adayı Hüseyin Ekşi ismi ön plana çıktı. AK Parti’nin Kocaali’yi MHP’ye vermesinin zor olduğunu vurgulayan gazeteciler., İYİ Parti Adayı Kemal Din ile diğer adaylarında son durumunu masaya yatırdı. Karasu, Kaynarca gibi Kocaali’nin de hak ettiği yerde olmadığını savunan Hüseyin Cumalı, “Yazık, Kocaali de hak ettiği yere gelemeyen ilçelerimiz arasındadır” dedi.

Ferizli Belediyesi ile aday adaylarının gündeme geldiği programda Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu döneminin kayıp olduğu vurgulandı. Safa Polat’ın “Aday Adayları arasında eski başkan Ahmet Soğuk, Hüseyin Kaşkaş” olduğunu söylemesi üzerine Hüseyin Cumalı, “ Mustafa Akgün, Hüseyin Kaşkaş, Ahmet Soğuk, İsmail Gündoğdu’dan başka isim yok mu! Ferizli’yi hak ettiği yere getirecek bir isim yok mu! Ferizli’ye bir bakın yatırım mı var!” diyerek tepkisini dile getirdi. 

Söğütlü Belediyesi ile aday adayları konusunda ise gazeteciler mevcut Söğütlü Belediye Başkanı Koray Oktay Özten’in başarılı bir başkanlık yaptığına vurgu yaptı. Düğün ve toplantı salonu olmayan ilçeye yeni tesis yapıldığını belirten Hüseyin Cumalı, “Kızımı ilçeye gelin verdim. Dolayısıyla dünürüm Muharrem Savcı’ya gelip giderken Söğütlü’de neler yapıldığına şahit oluyorum. Kahvede kimliğimi saklayıp insanlarla çay içiyorum. Hepsi ama hepsi Başkan Koray Oktay Özten’den memnunlar, ilçeye hizmet akışı var. Bence Başkan Özten ile AK Parti burada yoluna devam etmelidir” dedi.

Geyve Belediyesi ile aday adaylarına gelindiğinde ise tartışma çıktı. Raif Uğan’ın “Ben bir tek Tahsin Dişli’nin çalışmalarını biliyorum” sözü üzerine Hüseyin Cumalı, “Bir tek Tahsin Dişli’nin çalıştığını söylemek diğer aday adayı, mevcut başkan Metin Atalay’a haksızlık olur” dedi. Bunun üzerine Raif Ugan, “Ben onu takip etmiyorum, bilmiyorum” demesi üzerine Cumalı, “Sen nasıl gazetecisin. Ben Tahsin Dişli’nin çalışmalarını da takip ediyorum, Başkan metin Atalay’ı çalışmalarını da takip ediyorum. Gazetecinin görevi araştırmaktır” dedi. AK Parti’nin kurmaylarından Şaban Dişli’nin yeğeni Tahsin Dişli’yi, AK Parti Sakarya Milletvekili Murat Kaya ise halen başkan olan Metin Atalay’ı desteklediğini anımsatan Cumalı, “Her iki aday adayı alınmasın ama asıl yarıl Dişli ile Kaya arasında ve Ankara’da sürüyor. Bakalım kimin ne kadar güçü var, göreceğiz” dedi.

Pamukova Belediyesi ile aday adaylarında ise Hüseyin Cumalı, “Bence Pamukova Belediye Başkanı İbrahim Güven Övün başarılı bir başkan olmadı. Beklentiyi karşılamadı. Geçen programda ismi geçen Bilal Çuhalılar ise aday adayı olmadığını bana söyledi. AK Parti Pamukova eski İlçe Başkanı Fatih Akın bence bu işi yapabilecek bir isimdir. Bir de eski başkan Cevat Keser de sıkı bir çalışma içinde bulunuyor” dedi. Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamaları sırasında dev ekrana Atatürk’ün fotoğrafı gelmediğini anımsatan Cumalı, “Konuyu gündeme gazeteci İsmail Çetintaş taşıdı. Doğru bir bakış açısıyla Çetintaş gibi bende eleştiriyorum. Atatürk’ün fotoğrafı 100. yıl kutlamalarında nasıl ekrana gelmez. Bu dev ekranın kablolarının gittiği bilgisayar Pamukova Belediyesi’nin binasındadır” dedi.

Taraklı Belediyesi ve Aday adaylarına sıra geldiğinde ise Hüseyin Cumalı, “Bence MHP kurmayları Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı’yı yine aday yapmak istiyorum. Cumhur İttifakı bu konuda anlaşırsa İbrahim Pilavcı ile MHP devam eder. Bir de gazeteci İzzettin Kömürcü CHP’den bir kadının aday adayı olacağını söylemişti. Önümüzdeki günlerde ona da bakarız. Son olarak Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman’ın geçen hafta içinde ilçede yapılan bir açılışa davet edilmemesi, hele hele hizmete açılan eserde emeğinin olmasına rağmen açılışa davet edilmemesi çok ayıptır. Bu kadar küçük hesaplar yapmasınlar” dedi.

Oktay Derelioğlu ve eşinin tedavileri sürüyor Oktay Derelioğlu ve eşinin tedavileri sürüyor

Akyazı Belediyesi ile aday adaylarında ise yine kavga çıktı. Akyazı Acelle Yaylası’ndaki vatandaşlara ait kaçak villaların yıkıldığını, Akyazı Belediyesi’ne ait beton kaçak binanın yıkılmadığını, Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz’in bu olaya el atmadığını belirten Hüseyin Cumalı, “Devlette çifte standart olmaz. Kaçak ise, vatandaşın ki yıkılıyorsa sende yıkacaksın. Ha yıkmadın ve ruhsat mı verdin. Hangi kanuna göre, hangi maddeye göre, hangi yasaya göre yayladaki beton ve kaçak binaya ruhsat verdin açıkla. Ayrıca bir önceki başkan zamanında Akyazı Belediyesi’ne bağlı AK Belde A.Ş.  4 milyon TL para ortada yok.Bilal Soykan bunu yargıya taşıdı ama sonucu bilinmiyor. Bu dava bitti mi, devam mı ediyor. Açıklayın diyoruz açıklayamıyorlar. Peki ama neden!” dedi. Safa Polat ile Hakan Turhan’ın Akyazı Belediyesi’ni konuşan Hüseyin Cumalı’nın sözlerini kesmek istemesi üzerine ise canlı yayında kavga çıktı.

Hendek Belediyesi ile aday adaylarında ise gazetecilerden Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu yine kırık not aldı. Başkan Babaoğlu’nun beklentiden çok uzak başkanlık yaptığını, ‘Bizim Turgut’ efsanesinin sona erdiğini ve MHP’nin burada aday değişimine gideceğini belitten gazeteciler, MHP Grupbaşkan Vekili ve Sakarya Milletvekili M. Levent Bülbül’ün bu konuda son kararı vereceğine dikkat çekti. AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İnci tarafından bir kez daha eski başkan İrfan Püsküllü’nün Hendek Belediye Başkanlığı’na getirilmek istenmesine tepki gösteren Hüseyin Cumalı, “Eski Başkan İrfan Püsküllü 5 yıl ilçeye ne verdi ki şimdi yine başkan yapılmak isteniyor. Hendek’e yazık olur” dedi.

Karapürçek Belediyesi ve aday adaylarında ise Hüseyin Cumalı, “Karapürçek resmen yıllardır kaybediyor. Hizmet alamıyor. Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım sürekli ‘borcum yok’ diyor. Olmaz tabi çalışmayınca ne borcun olacak! Karapürçek’e bakın. Hizmet yok. Yazık oldu. Ne olur bu ilçeye vizyon sahibi bir aday bulunsun” dedi.

Gazeteciler Soruyor’da son olarak Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’ın Adapazarı sokaklarında gezerken Sokak54 isimli sosyal medyanın yeni trendine yaptığı “Aday Adayıyım” açıklaması gündeme geldi. Uzun yıllardır Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne aday adayı olacağına işaret eden  Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’ın ilk kez “Aday Adayıyım” dediğine vurgu yapan gazeteciler Sakarya Büyükşehir Belediyesi için sıkı bir yarışın olduğunun altı çizildi. Hafta için  attığı tweetlerde Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye tam destek veren Raif Ugan, “benim adayım Ekrem Yüce, net” dedi.