Nadir Kurtulan

Moderatör Hakan Turhan, gazeteciler Safa Polat, Raif Ugan ve Hüseyin Cumalı her hafta Cuma günü saat 21.00’de TV 264 ekranlarında canlı olarak yayınlanan Gazeteciler Soruyor’da gündemin nabzını tuttu. Yerel seçim öncesi partiler ve aday adayları ele alındığı programda gazeteciler Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne aday adayı olması muhtemel isimler konuşuldu. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin görev süresince bir yol kazası yapmadığını, halkla iç içe olduğunu, Sakarya’da en çok arzulanan Raylı Sistemi getirmek için yaptığı çabalarla birlikte Raylı Sistemin resmi gazetede yayınlandığını ve pozitif başkan olduğuna dikkat çeken gazeteciler, “Anketlerde de Ekrem Yüce çıkıyor” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Rıdvan Duran ile Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’ın yanı sıra Kahramanmaraş Genel Sekreteri Rüstem Keleş’in de isminin Büyükşehir Belediyesi için aday adayı olarak geçtiğini anımsatan gazeteciler, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin 1 dönem daha devam edebileceğinin altını çizdi.

Yerel seçim öncesi partiler ve aday adayları ele alındığı programda gazeteciler CHP Sakarya 38. Olağan Kuruluyla CHP Sakarya İl Başkanı seçilen Oğuz Can Curoğlu ve gelişmeleri değerlendirdi. Gazeteci Safa Polat’ın gündeme bomba gibi getirdiği, “Yine Başkan Curoğlu ‘Eğer Kılıçdaroğlu kazanırsa ben yokum” iddiasına canlı yayında cevap gecikmedi. Başkan Curoğlu’nun sert siyaset yapacağının altını çizen gazeteciler CHP’de bu hafta sonu yapılacak olan kongrenin önemine işaret etti.

AFAD Sakarya'yı uyardı! AFAD Sakarya'yı uyardı!

Kongre sonrasında CHP Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı adayları ile  ilçelerde aday adaylarının şekilleneceğine vurgu yapan gazeteciler, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultayda kaybetmesi halinde CHP’de önemli bir noktaya gelen Engin Özkoç’un da kaybedeceğini anımsattı. Engin Özkoç ile Ecevit Keleş arasındaki çekişmenin sürdüğünü anımsatan gazeteciler, Özkoç’un Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı olmak için bastıracağını belirtti. 

Yerel seçim öncesinde AK Partililerin sürekli “Ali İhsan Yavuz” faktörünü öne sürmesini yorumlayan gazeteci Hüseyin Cumalı, “Hep Ali İhsan Yavuz’un dediği olmaz. Bir aday belirlemenin bir çok faktörü var” dedi. Hüseyin Cumalı, “Sürekli Ali İhsan Yavuz’un dediği aday olacak gibi bir söylem var. Böyle bir şey olamaz. Bir aday belirlenirken bunun bir çok kriteri var. Elbette bu kriterler arasında Ali İhsan Yavuz’da var ama bu iş onunla bitmiyor” dedi. 

Gazeteciler Soruyor’da yerel seçimin nabzı tutuldu. 16 ilçe belediye başkanının ele alındığı programda Hüseyin Cumalı, “Ada Hayat gibi vizyon bir projeye imza atan Başkan Mutlu Işıksu fark atmıştır, nokta” dedi. 

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri öncesinde “Eski takımı toplardık. Demokrat Parti gümbür gümbür geliyor” diye ortalığı inleten DP Sakarya İl Başkanı Zafer Adalet için “Seçim sonrasında gören var mı” diye soran Hüseyin Cumalı, “Zafer Adalet nerede” diye sordu. 
Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı Zafer Adalet’i göremediğini anımsatan gazeteci Hüseyin Cumalı, “Amerikan filmlerinde olur. Vietnam’daki esiri kurtarmak için eski askerler toplanır. Biri çiftçidir, biri dağ başında köpeğiyle yaşar, biri pizzacı da çalışır. Sonra bir rütbeli gelir ve eski takımı toplar. İşte Zafer Adalet seçim öncesi böyle yaptı. “Eski takımı topladık, gümbür gümbür geliyoruz” dedi. Peki o eski takım nerede!” deyi sordu.

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri öncesinde “Eski takımı toplardık. Demokrat Parti gümbür gümbür geliyor” diye ortalığı inleten Adalet’in  yerel seçimler öncesinde ortalıkta görülmediğini anımsatan gazeteci Hüseyin Cumalı, “Ali Dünya, Mehmet Mangıroğlu, İsmail Gürses, Cemal başaran, Yılmaz Er, İbrahim Nalbalt, Bahattin Aydın gibi eski isimler bir araya geldi. Hesapta 6lıoı masa kesin seçimi kazanıyordu. Seçim bitti. Masa darma duman oldu. Şimdi bakıyorum ortalıkta kimse yok. Sahi DP Sakarya İl başkanı Zafer Adalet nerede! Bir açıklama yapmıyor. Yerel seçimlerde ne yapacaklar kimse bilmiyor” dedi.

DP eski İl Başkanı İsmail Ergül ile çok samimiyeti olmadığını belirten  Hüseyin Cumalı, “İsmail Ergül tek başına iken kentle ilgili sürekli açıklyama yapardıb. Eleştiri hakkını kullanırdı. Bunlar bir açıklama bile yapmıyor. Filistin de insanlık ölüyor bir tek açıklama bile yok. Peki ama Başkan Zafer Adalet ne zaman çalışacak” dedi. İş adamı Ali Dünya ile Zafer Adalet’e yakınlığıyla bilinen Raif Ugan gazeteci Hüseyin Cumalı’nın konuştuğu o anlarda renkten renge girerken, Cumalı’nın konuşması sonrasında Raif Ugan hemen savunma kalkanlarını açması dikkatlerden kaçmadı. 

İktidar ve Muhalefet milletvekillerinin konuşulduğu Gazeteciler Soruyor’da Hakan Turhan’ın “Muhalefet ile iktidar milletvekilleri Sakarya’nın menfaatleri noktasında beraber hareket etsin” çıkışına Cumalı, “Muhalefet vekilleri bunu yapar, yapıyor ama iktidar vekilleri  pek yanaşmıyor” dedi.  Gazeteci Hakan Turhan’ın “Muhalefet ile iktidar milletvekilleri Sakarya’nın menfaatleri noktasında beraber hareket etsin” çıkışına Cumalı, “Muhalefet vekilleri bunu yapar, yapıyor ama iktidar vekilleri  pek yanaşmıyor. Sakarya için kaç kere muhalefet milletvekilleri TBMM’de soru önergesi verdi. Engin Özkoç verdi, Ümit Dikbayır verdi. Hepsi ret edildi” dedi.

Yerel seçim öncesinde en heyecanlı ilçeler arasında bulunan  Arifiye’de aday adayları ‘ben aday adayıyım’ demese de çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. Peki ama Başkan İsmail Karakullukçu ne düşünüyor. Bütün ilçeler gibi Arifiye’deki son durumu da ele aldı. Resmi Adıyaman Salih Kaya, Behlül Bayrak gibi önemli isimlerin yarıştığı ilçede AK Parti’nin 3 dönem kuralına takılan Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu suskunluğunu koruyor. 

Canlı yayında konuşan usta kalem Hüseyin Cumalı, “Yılların siyasetçisi Mehmet Erdoğan nerede! Kendisini göremiyoruz” dedi. Bir zamanlar MHP Sakarya İl Başkanlığı, ardından DEVA Partisi Sakarya İl Başkanlığı yapan Mehmet Erdoğan gündeme geldi. DEVA Parti İl Başkanı iken son seçimde 6lı masanın milletvekili adayları arasında olması beklenen, ancak aday gösterilmeyen eski başkan Mehmet Erdoğan siyaset arenasında görülüyor. 

Siyasetin uzun soluklu bir maraton olduğunu anımsatan gazeteci Hüseyin Cumalı, “Seçimler geldi, çattı. DEVA Partisi eski Sakarya İl Başkanı Mehmet Erdoğan nerede! Aday gösterilmedim diye küstü mü! Siyasette küslük olur mu! Niye siyaset arenasına çıkmıyor! Peki DEVA Partisi nerede! Gelecek Partisi nerede! Saadet Partisi nerede ! Demokrat Parti nerede! Hani seçim öncesi 6lı masayla birlikte çok heyecanlıydılar! Ne oldu! Nerede bunlar! Ne yapıyorlar! Hepsi mi küstü! Şimdi yerel seçim geliyor. Ortaya mı çıkacaklar” diyerek Sakarya’da konuşulan gündemi canlı yayında aktardı.

Yerel seçim öncesinde dikkatlerin toplandığı Sapanca’da AK Parti’nin tanınan ve sevilen ismi Büşra Duygu Alptekin ismi gündeme geldi. Peki ama Alptekin aday adayı olacak mı! Yerel seçim öncesi partiler ve aday adayları ele alındığı programda gazeteciler aday adaylarını değerlerdi. Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen’in sıkıntılı bir başkanlık dönemi geçirdiğine işaret eden gazeteciler, AK Parti’nin sevilen, sayılan ve tanınan ismi Büşra Duygu Alptekin’in aday adayı olup olmayacağını konuştu. 
 

Tek başına seçime girecek olan İYİ Parti’de son durum nedir! Hangi ilçelerde kimler aday adayı veya aday olacak! Gazeteciler Soruyor’da gündeme gelen İYİ Parti için gazeteciler ne dedi! Serdip Dokumacı’nın İYİ Parti Adapazarı İlçe Başkanı iken arı gibi çalıştığına dikkat çekti. İYİ Parti’nin kendi logosu ve kadrolarıyla seçime gireceğini anımsatan gazeteciler, önümüzdeki 4-5 Kasım’da yapılacak olan CHP Kurultayı sonrasında siyasetin hız kazanacağına da vurgu yaptı. 


Erenler belediye Başkanı Fevzi Kılıç’ın hayatını kaybetmesiyle birlikte Rahmi Şengül’ün başkan olduğu Erenler Belediye Başkanlığı için aday adayı olmayı planlayanlar sahada çalışmaya başladı. Sakarya’nın önemli ilçelerinden biri olan Erenler’de seçim heyecanı sürerken mevcut başkan Rahmi Şengül halen şansını koruyor.