DEVA Partisi kurucular heyeti üyesi olan Ömer Rıfat Gencal, TV 264’te yayınlanan “Gazeteciler Soruyor” simli tartışma programında soruları yanıtladı. Türkiye ekonomisinin son durumunu değerlendiren Gencal, gazeteci Cumalı’nın “Bakanın gözlerinde ne görüyorsunuz” sorusu için bakın ne dedi!

Halk54 Haber merkezi

DEVA Partisi'nin ekonomi kurmayı Ömer Rıfat Gencal, Gazeteciler Soruyor programının canlı yayın konuğu oldu. Canlı yayında Türkiye ekonomisinin son durumu ve yaklaşan seçimler ile ilgili konuşan Gencal, altılı masada yakında aday isimlerinin tartışılacağını düşündüğünü söyledi. Gencal, “Problemin ne olduğunun kabul edilmesi gerekiyor ki çözümü bulabilesiniz. 2018 yılında hem faizi hem kuru sabit tutabilmek için çok çaba sarf edildi, faizleri düşüreceğiz söylemine kadar. Enflasyon bütün kötülüklerin anasıdır” dedi.

Yılın ticari aracı VW ID Buzz Cargo Türkiye'ye geliyor Yılın ticari aracı VW ID Buzz Cargo Türkiye'ye geliyor

Gencal, “Düşürmediğiniz sürece vatandaş mutlu olmaz, planlar yapamazlar. Geldiğimiz süreç bozulmuş makroekonomik bir resim. Enflasyonun düşebilmesi için vatandaşımıza senin cebindeki para erimeyecek kardeşim bu mesajı vermemiz lazım. Şuandaki iktidar ile bu mümkün değil. Kredibiliteyi sağlayacak, planlarımız programlarımız liyakatli kadrolarımız var. Başarılı olmuş bir liderimiz var. Ne yaptığımızı ve ne yapacağımızı biliyoruz” dedi.

Cumalı'nın, “Hazine Bakanı Nebati’nin gözlerine bakınca ne görüyorsunuz! Bir bankacı olarak” sorusu üzerine Gencal, “Sevimli cana yakın bir insan görüyorum. Ekonomik olarak bir şey görmüyorum” dedi. 

Gencal, “Önemli olan 6’lı masadan çıkacak genel tahammül. Altılı masadaki liderler doğal olarak Cumhurbaşkanı adayıdır. Altılı masada aday konusunda yakında isimlerin tartışılacağını düşünüyorum. Teşkilatlanma çalışmaları sırasında bu bölgeye bakan komisyon içerisindeydim. Mehmet beyin liderlik yönü var. Bugün yaptığımız gezilerde teşkilatın iyi bir organizasyon ile kurulduğunu gösteriyor” dedi.