Yasemin Sude Karabaş-Nelab Ansarı

Eğitim öğretimini tamamlayan gençler çalışma hayatını Avrupa ülkelerinde denemek için yurtdışına gitmek istediklerini her fırsatta dile getiriyorlar. 

Türkiye'den birçok genç, eğitim öğretimlerini tamamladıktan sonra daha iyi yaşam koşulları ve iş imkânları bulmak için Avrupa ülkelerine göç etmeyi tercih ediyor. Bu göç eğiliminin arkasındaki faktörleri sokakta vatandaşlar HALK54 mikrofonuna değerlendirdi.

Vatandaşlar "Türkiye'deki ekonomik durum, son yıllarda artan enflasyon ve işsizlik gibi sorunlarla karşı karşıya. Bu durum, gençlerin iş bulma ve iyi bir maaş kazanma şanslarını düşürüyor." dedi. Vatandaşlar gençlerin pek çalışmayı sevmediğini, masa başında para kazanmak için finansal çalışmaya yönlendiğini belirterek gençlerin çalışması gerektiğini söylediler.

Yaşları itibarıyla hayat tecrübesi olan vatandaşlar yakınlarının ya da akrabalarının Avrupa’da çalıştığını orada hayatın daha zor olduğunu orada sabah erken işe gittiklerini, birçok kişinin çöplerden pet şişe topladığını anlatarak Türkiye'ye dönmek istediğini ifade ettiler. Vatandaşlar "Z kuşağı gençleri kendi ülkesinde kalıp çalışıp hayatlarını kursunlar, ülkemizde iş var mülteciler olmasa bu ülkede çalışan olmaz diyerek Avrupa’ya gideriz diye ülkemizi kötülemesinler" diye konuştular.

Gazeteciler Büyükşehir'deki gelişmeleri konuştu: Tasarruf tedbirleriyle birlikte çalışmalar nasıl olacak! Gazeteciler Büyükşehir'deki gelişmeleri konuştu: Tasarruf tedbirleriyle birlikte çalışmalar nasıl olacak!

'Gençler neden çalışmak için Avrupa’ya gitmek istiyor' sorusuna vatandaşlar "Herkes aynı bölümü okuyor. Herkes aynı bölümü okumasın sonra da üniversite bitince yabancı dili iyi bilmiyor, sen iyi bir şekilde geliştir birkaç yabancı dil konuşmayı öğren aranan kişi ol.  Gençlere fırsat verilmesi gerekiyor. Ülkemizde çalışması için imkânlar sağlamalı herkes için bu ülkede iş var." cevabını verdiler.