Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Brissa, Pirelli ve Prometeon ile Goodyear İzmit ve Adapazarı fabrikalarında çalışan 6 bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bugün uzlaşma sağlandı. 

Toplu iş sözleşmesinde 7'nci görüşmede taraflar uzlaşma sağladı.

Otoyolun Sakarya geçişinde son durum Otoyolun Sakarya geçişinde son durum

İşçilere ilk 6 ayda yüzde 82 zam yapılacak. 

 Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, görüşmelerde nihai sonuca ulaştıklarını belirtti. 28 yıllık profesyonel sendikacılığında bu kadar güzel bir sözleşme yapmadığını kaydeden Sarı; "

Birincisi promosyon maddesini ekledik. İkincisi de inanılmaz derecede satın alma gücünün düştüğü bir dönemden geçtik. Koruma sistemini aldık arkadaşlar. Eylül Ekim Kasım Aralık aylarında vergiden dolayı maaşlarımız düştüğü için Lastik İş Sendikası’nın yürürlüğe aldığı koruma sistemi hayırlı olsun. Yüzde 82 olarak zam aldık hayırlı uğurlu olsun arkadaşlar. İkinci 6 ay olarak enflasyon artı enflasyon asgari ücretten fazla artarsa enflasyon farkı eklenerek uygulanacak. Bu ne demek? İkinci üçüncü 6 ayda enflasyon artı enflasyonun yüzde 20’sini getirdik. Eğer yıllık olarak artacaksa asgari ücret sözleşmenin ikinci üçüncü 6 ayında asgari ücret artış payı en fazla 5 puan eklenecek diye sözleşmeye ekledik. Üretim işçilerine birinci yıl net 15 bin lira aldık. Bunu çek olarak aldık. İstediğiniz yerlerde kullanabileceksiniz. Sosyal haklarda yüzde 120 ile yüzde 300 arasında bir zam aldık. Destekte de aynı şekilde. Bu toplu sözleşmenin farklarından doğacak farkı da bu ayın 26’sından itibaren alacaksınız. Hayırlı olsun arkadaşlar" dedi.