Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında 7 işçinin yaşamını yitirdiği 127 işçinin yaralandığı davanın dosyası karardan 6 ay sonra istinaf mahkemesine geldi.

Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020'de gerçekleşen ve 7 işçinin hayatını kaybetmesi, 127 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlamayla ilgili açılan davanın 8'inci ve karar duruşması Şubat ayında görüldü.

Karara çıkan davada Mahkeme heyeti Aslı B., Asiye A., Erşan Ö., Ahmet Ç.'nin 6 yıl 8 ay, Hasan Ali V. 12 yıl 6 ay, fabrika sahipleri Ali Rıza Ergenç Coşkun ve Yaşar Coşkun yönünden bilinçli taksir yönünden 16 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Tır bariyerlere çarparak sürüklendi Tır bariyerlere çarparak sürüklendi

Medyabar'ın haberine göre, dava dosyası tarafların verilen karara itiraz etmesinden sonra Sakarya İstinaf Mahkemesine gönderilmesine karar verildi. Ancak dava dosyasında 127 taraf 7 sanık ve vekillerinin olması nedeniyle  Şubat ayından bu güne kadar taraflara tebligatların yapılması nedeniyle davanın dosyası  Ağustos ayının ilk haftası istinaf mahkemesine ulaştı.

Bu arada  havai fişek fabrikasının satışa çıkartılan arsasına da bugüne kadar alıcı çıkmadığı da öğrenildi, Patlama sonrasında yaralanan ve yaşamlarını yitirenlerin yakınlarının açtıkları tazminat davaları nedeniyle fabrikanın taşınmazının üzerinde tedbir bulunuyor..