HALK54.COM

Hendek'te yaklaşık 700 öğrencinin eğitim gördüğü Hendek Anadolu Lisesi için 16 Haziran tarihinde Sakarya Valiliği tarafından yıkım kararı alınmıştı. Fiziki şartları yetersiz olduğu gerekçesiyle alınan yıkım kararı sonrası öğrencilerin eğitime, Şehit Ali Gaffar Okkan Ortaokulu'nda devam etmesi kararlaştırılmıştı. 

VELİLER İSYAN ETTİ
Şehit Ali Gaffar Okkan Ortaokulu öğrencileri ve velileri alınan bu karara isyan ederken, Hendek Anadolu Lisesi öğrenci velileri de çocuklarının başka okullarda öğrenim görmesine tepki göstermek için bugün Hendek Anadolu Lisesi önünde toplandı.

6a89bd35-96b8-4340-8d06-0148a3c8b86b

OKUL ÖNÜNDE TOPLANDILAR
300'e yakın öğrencisi velisi okul önünde toplanırken, Okul Aile Birliği Başkanı Erol Çetinkala, veliler adına "Okul yapılmadan okulumuzun yıkılmasını istemiyoruz, okulumuzu yapmadan yıkmayın" diyerek bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

BASIN AÇIKLAMASI
Hendek Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Erol Çetinkala “Okulumuz 16.06.2022 tarihi itibari ile valilik tarafından yıkılma kararı alınmış. Yıkılma kararında şöyle bir gerekçe yok. Depreme dayanıksız biz bundan dolayı yıkacağız diye bir karar yok. Sadece okulumuzun fiziki şartları yetersiz eski bina diye yıkılma kararı alınıyor. 

Mevcut okulun yerine okul yapılacak. Belediye başka bir yerde yer göstererek okulun orada yapılmasına karar veriliyor. Deniliyor ki okul yıkıldığı zaman Gaffar Okan’da ikili öğretim olarak okuldaki 670 öğrenci okuldaki eğitime devam edecek diye söyleniyor. Fakat şu oluyor kapalı kapılar ardında bazı olaylar cereyan ediyor senaryolar dönmeye başlıyor. Neler oluyor peki okulumuzu Gaffar Okan yerine Akova’da bulunan Anadolu kalkınma vakfına taşımak isteniyor.

Anadolu vakfına nasıl taşınacak bu okul Anadolu vakfı bu okulu taşıyacak kapasiteye ve dershaneye sahip oradaki öğrenciler ne olacak. Üç tane senaryo çiziliyor ve biz bir şekilde bunu duyuyoruz bun karşılık bizlerde buraya toplandık. 1. Si şu denilemiyordu. Anadolu kalkınma vakfında bir katı kullanılıyor diğer katı Hendek Anadolu Lisesi kullanacak yetmeyecek sınıflar ne olacak alttaki bodrum katında zemin katın altında bölmelerimiz var. Biz bu bölmeleri sınıf yapacağız, bu bölmelerde de öğrenciler okul faaliyetlerine devam edecek. 

Bu kesinlikle kabul edilemez. Biz öğrencilerimizin bodrum katında eğitim öğretime tabi olmasını istemiyoruz. 2. Durumda şu senaryoyu değiştiriyor. Yetkililer diyor ki Anadolu kalkınma vakfındaki öğrenciler endüstri mesleğe gitsinler endüstri meslektekilerde atölye derslerine geri dönsünler. 200 endüstri meslek lisesi, 670 bizim öğrenci, bir şey çıkmayacağının garantisini kim verecek bize. 3.sü Gaffar Okkan’a gitsin oradaki öğrencilerde mağdur olacak biz bunu da istemiyoruz." dedi.

Çetinkala, "Gaffar Okkan’daki arkadaşları da anlıyoruz ikili öğretim onlar içinde iyi değil bizim içinde iyi değil fakat zorunlu kaldığımız zaman bu öğrencilerimizin hiçbiri Papoa Yenigine’den gelmedi. Bu öğrenciler Hendeğimizin öğrencileri gidecek bir yerde bulacak tabi çadırda mı eğitim öğretime devam edecek. Bunun çözümüne ortak karar vermemiz lazım.

Bu işe karar verecekler çağıracaklar ortak çözüm bulu caz ve bu şekilde bu işe bir çözüm sağlamak durumdayız haricinde bir çözüm kabul etmiyoruz. Tek çözüm okulumuzu yapın biz ondan sonra gideceğiz, yoksa gitmiyoruz. Ben bir seneden beri okul aile birliği başkanıyım işin ilginç tarafı bu okula bir Milyon masraf edildi. Okulun ısıtma ve soğutma tesisatı değiştirildi. 

Madem yıkacağımız okula neden bu kadar masraf yapıldı. Yazık değil mi? Kimin parası bu bizim cebimizden çıkan para değil mi. Ben kızımı heba etmeyeceğim buradaki kimsede evlatlarını heba etmeyecek ve etmediğinden dolayı da burada. İşin ilginç tarafı okulumuzda 410 tane kız çocuğu var ve kız çocuklarını Akova’ya göndereceksin." dedi.

Çetinkala, "Peki güvenliğini nasıl sağlayacaksınız. Okulun etrafında kimse yok, ormanlık alan. Bu kişiler D 100 karayolunda karşıdan karşıya geçerken burunları kanadı, kaza yaptılar bunun hesabını kim verecek. Biz hesabını sorarız o sorun değil, peki kim hesabını verecek. Hepimiz görüyoruz alternatifin ne kadar yersiz olduğunu orada otostop çekiyor öğrenciler para ve servis imkanı olmadığı için. 670 tane öğrenciye otostopmu çektireceğiz sayın yetkililer. Bunun için kesinlikle yeni bir okul yapılmadan okulumuzun yıkılmasını istemiyoruz" dedi.

8bb896b0-d12c-4679-803e-cd768d055300

DURUM DEĞERLENDİRMESİ
Okul önünde toplanan veliler, yapılan basın açıklamasının ardından Hendek Kaymakamlığı binasına yürüdü. Kaymakamlık binası önünde bir araya gelen velileri temsilen Okul Aile Birliği Başkanı Erol Çetinkala ve bir grup veli, Kaymakam Halil İbrahim Acır'ı makamında ziyaret etti. Burada yapılan görüşmede veliler Kaymakam Acır'a talep ve isteklerini iletirken, okulla ilgili bir durum değerlendirilmesi yapılacağı kararlaştırıldı. 

Yapılan görüşme sonrası Okul Aile Birliği Başkanı Erol Çetinkala'nın kaymakamlık önünde toplanan velilere "Kaymakamımız durum değerlendirmesi yapacağını söyledi" demesinin ardından veliler, kaymakamlık binası önünden ayrıldı.