Nurettin Eryılmaz'ın özel haberi

Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş'in 25 dönümlük tarlasında ekili mısırları, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce çalındı. 

Nöbet tutmalarına rağmen hırsızlığın önüne geçemediklerini ifade eden Başkan Ateş, hasata sayılı günler kala mahsüllerinin çalınmasıyla çok üzgün olduklarını ve yaklaşık 200 bin lira zararı olduğunu söyledi.

Başkan Ateş, Sakarya Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan'la istişare yaparak pazarcı esnafına tanımadıkları kişilerden mısır alım satım yapmamaları konusunda uyardığını anımsatırken, bazı tarım arazilerinde çiftçiden başka girmesi gerekmeyen yolları molozlarla kapatarak barikat yaptıklarını ifade söyledi. 

Meydana gelen olayla ilgili HALK54'e konuşan Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, "Olay bir hafta önce başladı. Bölgemizdeki tarlalarımızda bölüm bölüm süt mısır hırsızlığı yapıldığını fark ettik. Emniyet Müdürümüzle irtibata geçtik. Kendi imkanlarımızla arkadaşlarımızla, çiftçilerimizle nöbet tutmaya başladık. Her ne yaptıysak hırsızlığın önüne geçemedik. Mısırlar büyük olduğu için tek tek tarlaların içinde gezemediğimiz için süt mısırın para etmesi sebebiyle bu yıl bölgemizde yoğun bir süt mısır hırsızlığı var. Bununla ilgili Sakarya Sebzeciler Odası Başkanımız Muzaffer Kabacan ile bir istişare toplantısı yaptık. Pazarcı esnafına bir mesaj çekmesini rica ettik. Tanımadıkları, bilmedikleri insanlardan süt mısır alıp satım yapmamaları konusunda uyardık. Onlarda şuan işin takibindeler. Şuan bir ipucu sağlayamadık. Ama çok yakın zamanda bu hırsızları emniyet güçlerimizle birlikte bulacağımıza inanıyorum. Süt mısırın fiyatı 3 ila 5 lira arasında değişiyor." dedi.

Başkan Ateş, "Öyle bir yıldan geçiyoruz ki çok pahalı bir üretim yaptı çiftçilerimiz. Mazot, gübre, ilaç gibi girdi maliyetlerimiz çok aşırı yüksek derecede üretim yaptık. Hasata sayılı günler kala mahsüllerimizin çalınması bizi gerçekten üzdü. Mahsüllerimizin çalınmasına tepkiliyiz. Şuan benim kendime ait arazilerimde ortalama 25 dönüm gibi bir kayıbım var. Bugünün şartlarıyla 150-200 bin lira arasında bir zararımız var. Ben bir an önce bu hırsızların yakalanmasını istiyorum. Çiftçilerimizi daha fazla zarara uğratmamalarını istiyorum. Bazı tarım arazilerimize çiftçilerimizden başka girilmesi gerekilmeyen yolları otomobille veya kamyonetle girip hırsızlık yapılmasını engellemek adına molozlarla barikatlar yaptık." dedi.