İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ'nin Pendik’te su baskınlarını önlemeye yönelik tamamladığı altyapı yatırımlarını hizmete açtı. Sakarya'da yapımı süren ve İstanbul'un su ihtiyacını karşılaması için yapılan Melen Barajı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu, "İstanbul'un suyunu garanti altına alacağız" denilerek başlatılan ve ilan edildiği açılış tarihin üzerinden 6 yıl geçen Melen Barajı'yla ilgili de "Şu anda akıbeti belli olmayan, geleceği belli olmayan, çatlamış bir barajla karşı karşıyayız. Yani şu anda Melen'de çalışan müteahhit yok. Melen'in yürümediğini -belki haberleri yoktur- milletimizin en üst mercii dahil, buradan ileteyim istedim” dedi.

ŞU ANDA MELEN'DE ÇALIŞAN MÜTEAHHİT YOK
İmamoğlu, "Şu an gelinen noktayı söyleyeyim size. O günden bugüne, şantiyede yüzde 8 oranında ilerleme yapılmış. Yeni çıkarttıkları genelgeden de müteahhit faydalanarak, sözleşmeyi fesheden bir müteahhit. Yani şu anda Melen'de çalışan müteahhit yok. Yani ‘İstanbul'un suyunu garanti altına alacağız’ deyip, 20 yıllık Türkiye yönetimi ve 20 yıllık İBB yönetimi, her iki alanda da kendi iradelerinde olmasına rağmen, ‘Bizim göz bebeğimiz, bizim aşkımız’ dedikleri İstanbul'un en hayati sorununu dahi çözmekte başarısız olan bir iktidar süreci. İstanbul'u öyle kişisel aşkla, kişisel sevdayla değil, toplumsal aşkla, milletine olan inancıyla, milletiyle beraber çözen, çözüm bulan aklın sürecinde ancak çözebiliriz. Ve gerçekten bugün Melen'in durmuş olduğunu ve Melen'in yürümediğini -belki haberleri yoktur- milletimizin en üst mercii dahil, buradan ileteyim istedim. Ki bizim ilettiğimiz her şeyde biraz daha acele ediyorlar. Belki bir faydasını daha sağlamış oluruz bu şekilde. Ne yazık ki İSKİ'yi düşürdükleri durum ve ne yazık ki İstanbul'u düşürdükleri durum tam da böyle. Ama biz, gerçekten bu kentte olması gereken, yapılması gereken bütün projelerimizle ilgili, inançla yolumuza devam edeceğiz” dedi.