Sakarya Valiliği'nden yapılan açıklamada, bugün bazı sosyal medya platformları ile haber sitelerinde; İlimizde büyükbaş hayvana eziyet edildiğine dair görüntülerin yer aldığı haberler gündeme geldiği ve konuya ilişkin Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca bir basın açıklaması yapıldığı hatırlatılarak; "

Bazı basın yayın kuruluşlarında ilimiz Akyazı ilçesinde bir grup genç tarafından büyükbaş hayvana eziyet edildiği hususunda yer alan haberlere ilişkin olarak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına gerek duyulmuştur.
Basın yayın kuruluşlarında bahse konu haberlerin yer alması üzerine olayın Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında suç teşkil etmesi nedeniyle ivedi olarak soruşturmaya başlanılmış, soruşturma kapsamında verilen talimatlar doğrultusunda olaya ilişkin gerekli araştırma yapılarak, olayı gerçekleştirdiği tespit edilen şüpheliler E.B., İ.A. Ö.B. ve R.B.‘nin yakalanıp mevcutlu olarak Akyazı Cumhuriyet Başsavcılığında hazır edilmesi talimatı verilmiş, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne de idari yönden gereğine tevessül edilmesi hususunda gerekli bilgilendirme yapılmıştır" denilerek kamuoyunu aydınlatacak şekilde bilgilendirmelerde bulunulmuştur" denildi. 

Akyazı HEM’den Avcılık kursu  Akyazı HEM’den Avcılık kursu 

Valilik açıklamasında görüntülerde yer alan şahıslara Akyazı Kaymakamlığı'nca toplam 18 bin 216 TL idari para cezası  uygulandığı belirtildi.