Sakarya'da bulunan ve şehrin merkezinden geçen Çark Deresi Sapanca Gölü'nün fazla suyunu tahliye ediyor.

45 kilometre boyunca etrafında birçok park da bulunan dere Adapazarı'nın simgelerinden birisi.

Fakat son yıllarda Çark Deresi ölüm haberleriyle gündeme geliyor. Dün akşam saat 22.00 sularında vatandaşların derenin üzerinde yüzen bir ceset olduğunu fark etmesi üzerine 112 Polis ve sağlık ekiplerine haber verildi.

Ekipler cansız bedenin 61 yaşındaki Ahmet Okur'a ait olduğunu belirledi. Ekipler olayla ilgili incelemelerini sürdürüyor.

Dün akşam yaşanan olayla birlikle Çark Deresi'nde bulunan ceset sayısı 3'e yükseldi.

2024 yılının ilk günlerinde yaşanan bir diğer olayda ise yine çevredeki vatandaşların 'ceset var' ihbarı üzerine ekipler alarma geçmişti.

Parçalanmış ceset olayında tutuklama Parçalanmış ceset olayında tutuklama

AFAD ve İtfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucunda görüldüğü yerden yaklaşık 2 kilometre ileride Serdivan ilçesi Yazlık Mahallesi mevkiinde sudan çıkarılabilen cesedin 50 yaşındaki Turan Görgülü'ye ait olduğu anlaşılmıştı.

Polis ekiplerinin yürüttüğü çalışmalar sonucu Görgülü'ye ait motosiklet Adapazarı Donatım Mevkiinde Çark Deresi kenarında çevresindeki boş bira şileleri ile birlikte bulunmuştu.

Araştırmalar sürerken ön otopsi raporunda ise alkole bağlı kalp krizi şüphesiyle ölmüş olabileceği değerlendirilirken ayrıca polis ölümün 'Alkol alırken fenalaşıp dereye düşerek' gerçekleştiği ihtimali üzerinde de durmuştu.

Çark Deresi'nde üç yıl önce yaşanan başka bir olayda ise ihbar üzerine sudan çıkarılan ceset hala gizemini koruyor.

3 Temmuz 2021'de Mithatpaşa Mevkiinde sudan çıkarılan ve bir aydır suda olabileceği değerlendirilen cesedin ilk etapta cinsiyeti de belirlenememişti.

Gerçekleştirilen otopsi çalışmalarının ardından bir erkeğe ait olduğu belirlenen cesedin kimliği tespit edilemedi.

Ancak alınan DNA örneklerinin Diyarbakır'da bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığının bünyesindeki Antropoloji Laboratuvarı'na gönderilmesi üzerine cesede robot resim çizildi.

Daha sonra çizilen resmin 81 ile gönderilerek tüm kayıp ilanları ile karşılaştırılması ile de bir sonuca ulaşamayan Sakarya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Cinayet Büro ekipleri, çizilen robot resmi basın ve kamuoyu ile paylaşmıştı.

Üzerinden üç yıl geçen sır dolu ölüm hala gizemini koruyor.

medyabar