Nurettin Eryılmaz

İstilacı balık türlerinin, Sakarya Nehri'nde bulunan kültür balıklarının neslinin tükenmesine etki ettiğini belirten Baştürk, "Malesef gene bir bilgisizlik sonucu vahim bir olay daha yaşandı. Muhtemelen evlerinde beslemek için aldığı bu balıklar fazla geldiği için böyle birşeye kalkıştılar. Balıkların ellerinde daha fazla olduğunu sanıyoruz. Görgü tanıklarının şahıslara sorduğunda 'havuzlarımızda daha var' olduğunu dile getirmişler. Balıklar 28.06.2022 Pazartesi günü eski Sakarya köprüsünden Sakarya nehrine suya salınmıştır. Bu tür istilacı bir türdür. Sakarya Nehrini besleyen birçok göl ve dereler mevcut. Bu balıklar kültür balıklarımızın neslinin tükenmesine etki ediyor. Bu balık cinsinin latince adı (Surinam)dır. Güney Amerika da bulunan bu balık türü istilaci bir türdür." dedi.

"Toplum bilinçsiz olduğu sürece bu son olmayacaktır" diyen Baştürk, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bir başkası yine farklı bir balığı yine salacak, ancak başında konuya hakim biri olamayacak. Bu balığı yakalayanların ya da yakalandığına şahit olanların derneğimizle irtibata geçmelerini önemle rica ediyorum.
 
STK olarak elimizden geldiğince toplumu bilinçlendirmek için çaba sarf etsekte, ulaşabileceğimiz kişi sayısı sınırlı. Doğa bilincinin acilen müfredata alınarak eğitim sistemimize dahil edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu balıkları salan kişi ya da kişilerin takipcisi olacağız."

ab041e3b-5482-42cf-ab85-287eea3377b5