Yurt dışından ithal edilen etlerde virüs çıktığı iddiaları üzerine Et ve Süt Kurumu, açıklama yapıldı.

Açıklamada, kurumun piyasa regülasyonu kapsamında yurt dışı canlı hayvan ve karkas et alımı gerçekleştirdiği kaydedildi. 

Gıda güvenilirliği kapsamında, ithal edilen etlerin yurt içine girişlerinde Bakanlık tarafından kontrol muayenesi için numune alındığı ve akredite laboratuvarda gerekli analizlerinin yapıldığı belirtilen açıklamada; "

Yavru ayıyı böyle korkuttu: "Vurayım mı?" Yavru ayıyı böyle korkuttu: "Vurayım mı?"

09.05.2024 tarihinde yapılan mikrobiyolojik analizlerde bir parti üründe hijyen standartlarına aykırı sonuçlar elde edilmiştir. Söz konusu etler komisyonumuz tarafından reddedilerek yüklenici kesimhane firmasına ihtarname çekilmiştir. Firma itirazları doğrultusunda etler dondurularak yediemin deposunda kontrollü şekilde muhafaza altına alınmıştır. Yapılan itirazlar değerlendirilmiş ve etlerin imhasına karar verilmiştir. İmha sürecinin tamamlanması için yüklenici firma temsilcisi beklenmektedir.

Bahse konu ürünlerin herhangi bir şekilde üretimde kullanılması veya satışı söz konusu değildir.

Kamu güvencesiyle yapılan et ve canlı hayvan ithalatının tüm süreçlerinde yüksek hijyen standartları uygulanmakta ve halk sağlığını korumak için gerekli tüm tedbirler alınmaktadır.

Piyasa regülasyonunu etkisizleştirme ve dezenformasyon amaçlı haberlere itibar edilmemesini rica ediyoruz" denildi.