2018 yılından itibaren artırılan deniz arama ve sondaj faaliyetleri sonucunda 2019 yılı mayıs ayında Sakarya Gaz Sahası Tuna-1 kuyusu’nda tespit edilen ve Ağustos 2020’de 320 milyar metreküplük bir rezerv keşfinin akabinde, Ekim 2020’de aynı kuyuda 85 milyar metreküp ve Amasra-1 kuyusunda da 135 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfedildi.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), Sakarya Gaz Sahası'nda keşfedilen gazın abonelere ulaşmasını sağlayacak boru hattının ilk fazını kasımda tamamlamayı hedefliyor.

1. FAZDA BORULAR DÖŞENİYOR

Toplam 540 milyar metreküplük doğal gaz, Zonguldak'taki Filyos Limanı'ndan karaya çıkarılacak ve ulusal doğal gaz iletim şebekesine bağlantısı gerçekleştirilecek.

BOTAŞ tarafından yürütülen projenin "Batı Karadeniz Gazı Ölçüm İstasyonu" ve "Batı Karadeniz Doğal Gaz Boru Hattı Faz-1" kısmı inşaatı devam ediyor.

Doğal gaz boru hattının araziye yerleştirilmesine 7 Mart'ta başlandı ve 36 kilometrelik hattın 7 kilometrelik çelik boru dizgi işlemi tamamlandı. Doğal gazın 2023'te sisteme dahil edilmesi için çalışmalarını aralıksız sürdüren şirket, ölçüm istasyonunu ve boru hattının ilk fazını kasım itibarıyla tamamlayacak.

İKİNCİ FAZ İLE SAKARYA'DAN TÜRKİYE'YE BAĞLANACAK

İlk fazın ardından Zonguldak merkez ilçesine bağlı Elvanpazarcık Köyü mevkisinden başlayacak olan ikinci faz, Ereğli ve Alaplı İlçe merkezlerinin ardından Düzce'ye geçecek. Akçakoca ve Cumayeri ilçelerinin ardından Hendek'ten Sakarya sınırlarına girecek olan ikinci faz boru hattı; Hendek ve Söğütlü ilçelerinin ardından Adapazarı Rüstemler Mahallesine gelecek.

Poyrazlar Gölünün kuzeyinden Göktepe Mahallesine bağlanacak olan 2. Faz boru hattı son olarak Dağdibi Mahallesindeki pig istasyonu ve aynı yerde yapılacak alıcı pig istasyonu marifetiyle mevcut dağıtım ağına bağlanacak.

Toplam 168 kilometrelik 2. fazın ekonomik ömrü ise 30 yıl olarak öngörülüyor.

SAKARYA ETABI İÇİN ÇED BAŞVURUSU ONAYLANDI

Projeyle ilgili BOTAŞ tarafından hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başvurusu ise onaylandı. Projenin maliyeti ise ÇED dosyasında 355 milyon lira olarak belirtildi.