MHP İl Başkanı Alkaş gençlerle buluştu MHP İl Başkanı Alkaş gençlerle buluştu

31 Mart 2024 yerel seçim sürecinde sarığı, bol pantolonu ve hakim yaka gömleğiyle dikkatleri üzerine çeken Yeniden Refah Partisi'nden Karapürçek Belediye Başkanı seçilen Mehmet Murat Çoruhlu, bugün yapılan yeni dönemin ilk meclisi olan Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısında da benzersiz tarzını sürdürdü.

84A0B275 9Adc 4F17 8E99 9A801F368B18

Karapürçek ilçesinin yeni belediye başkanı olarak meclis toplantısına katılan Çoruhlu, başında sarık, üzerinde siyah takım elbise ve beyaz hakim yaka gömleğiyle dikkatleri üzerine çekti.

PEKİ SARIK TAKMAK YASAK MI?
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 25 Kasım 1925'te çıkardığı Şapka Kanunu'nu ile fes, sarık ve benzeri başlıklar yasaklandı. 

3 Aralık 1934 yılında Resmî Gazete’de yayınlanan Kıyafet Kanunu’nun 1. Maddesine göre:
“Herhangi din ve mezhebe mensub olurlarsa olsunlar ruhanilerin mabet ve ayinler haricinde ruhanî kisve taşımaları yasaktır. Hükümet her din ve mezhepten münasip göreceği yalnız bir ruhaniye mabet ve ayin haricinde dahi ruhanî kıyafetini taşıyabilmek için muvakkat müsaadeler verebilir. Bir müsaade müddetinin hitamında onun aynı ruhanî hakkında yenilenmesi veya bir başka ruhaniye verilmesi caizdir.”

Bu maddeye göre ise hangi dini inanca sahip olurlarsa olsunlar din adamlarının dini ayinler harici dini kıyafet giymeleri yasaklanmış. Hükümet uygun göreceği her din ve mezhep için sadece bir din görevlisine dini mekanlar ve ibadetler dışında da dini kıyafetlerle dolaşabilmesine izin verebiliyor.