Hüseyin Cumalı

NE OLMUŞTU!
Doğru Yol Partisi (DYP) Kocaeli eski Milletvekili İsmail Hakkı Amasyalı geçen hafta Karasu sahilinde denize girmek istedi. Denize girmenin yasaklandığı gün denize girmek isteyen Milletvekili ile plajda görevli cankurtaranlar arasında tartışma çıktı. Tartışma büyüdüğü o anlarda cankurtaranın eski vekili görüntüye almasıyla tansiyon yükseldi.

Cankurtaran tarafından Milletvekili’nin yarı çıplak görüntüleri sosyal medyada yayınlanınca ortalık karıştı.  Amasyalı, “Ben 40 senedir buradayım. Dalgaları görüyorum. Bu bölgede denize girer miyim” dedi.

MİLLETVEKİLİ’NİN ESKİSİ-YENİSİ OLMAZ
Yaşanan bu olayla birlikte dün eski Milletvekili Amasyalı “Karasu Kaymakamı Ahmet Hulvacı ve açık mektup” başlığında yazılı bir basın açıklaması yaptı. “Aşağıdaki hususlar Sayın Sakarya Valisine detayları ile arz edilmiştir” başlıklı basın açıklamasında, “TBMM İç Tüzüğü Madde 167; ‘Eski Mv. ile yeni Mv. Arasında özlük hakları ve meclis Genel Kurul toplantılarına iştirakleri hariç bir fark yoktur’ Yasama organı kuruluşundan bugüne bu sorumluluğu Cumhurbaşkanı dahil hiçbir kamu görevlisi emeklisine vermemiştir” sözlerine yer verdi.

KAYMAKAM HELVACI RANDEVU VERMEDİ
Amasyalı açıklamasında, “Eski ve Yeni Milletvekilleri Devlet Protokolünden sonra ikinci sırada değerlendirilerek milletvekili olarak sorumluluk gereği sahada, devlet kurumlarında Kamu adına görülebilecek Kanunsuz-Usulsüz hususlar hakkında bilgilendirme yapabilmektedir. Bu doğrultuda bilgi ve değerlendirmelerine sunabilmek üzere 5 Ağustos 2022 Cuma günü Karasu Kaymakamlığı özel kalemine telefon ederek Kaymakam Ahmet Helvacı’dan randevu talep ettim. Özel Kalem, 8 Ağustos 2022 günü beni arayarak senelik izinden dönen Kaymakam’ın çok yoğun olduğunu randevu talebimin kabul edilmediğini bildirmiştir” sözlerine yer verdi.

KARASU TURİZM VE TİCARET MERKEZİDİR
Amasyalı, “Kaymakam’ın Eski bir Milletvekilinin TBMM İç Tüzüğü 167.nci madde hükmüne karşı bu şekildeki davranışı liyakat ehli olmadığının bir göstergesidir. Kaymakamın tutumu Sayın Sakarya Valisi’ne gereği için arz edilmiş ayrıca Kamu görevi yapan siz Basın Yayın Kuruluşları delaletiyle kamuoyunun bilgisine de sunulmaktadır. Son 20 yılda gerçekleştirilen yol-altyapı ve tesisleri ile Karasu, Trakya, İstanbul, Ankara’dan 2 saatte ulaşılan Turizm ve Ticaret merkezi haline getirilmiştir” dedi.

MAYOLU GÖRÜNTÜM SERVİS EDİLDİ
Amasyalı,” Son zamanda buraya tayin edilen Kaymakam ve Seçilmiş Belediye Başkanlarının, burayı 2. nci ikametgah adresi kabul edip gayrimenkul alanların, günü birlik gelenlerin ve Karasu Sakinlerinin Can-Mal Güvenliğinin, Huzurunun ihlal edildiği tespit edilip Kaymakam, Belediye Başkanları hakkında tarafımdan adli ve idari yargıya müracaat edilmiş, Savcılık, Ceza ve Hukuk Mahkemelerinde davalar devam etmektedir.  Sahilde denize giren ve güneşlenen vatandaşların yaşama özgürlükleri Belediye Başkanlığı tarafından istihdam edilen Kamu Görevlisi Cankurtaranlar tarafından cep telefonları ile vatandaşların mayolu vb. görüntüleri video kaydı ile kayıt edilip sosyal medya üzerinden ulusal ve uluslararası televizyon kanallarına Kamu Görevlileri tarafından servis edilmektedir” sözlerine yer verdi.

EMNİYETİN GÖRÜŞÜ ALINMALIDIR
Amasyalı, “Video kayıtları ve diğer bilgiler Kaymakam Helvacı’ya teslim edilip bilgi verilemediği için Sayın Vali’ye teslim edilerek gereği arz edilmiş, Devletin Bölgedeki temsilcisi Kaymakam Ahmet Helvacı Kamuoyunun takdirine bırakılmıştır. İçkili mekan, kahve, kıraathanelerin ruhsat izni Belediye Başkanlığı tarafından mahalli idareler yasasına tabidir. Ruhsat verilip verilmemesi hususunda Emniyet Müdürlüğü görüşünün alınması kanun gereğidir. Karasu Emniyet Müdürlüğü görüş vermediği mahallere Belediye Başkanları tarafından ruhsat izni verilmekte, 1.000 m2 alan için 100 m2 gösterilerek Devlet Ruhsat Harcından mahrum bırakılmaktadır” dedi.

MAHKEME SÜRÜYOR
Amasyalı, “Suç duyurusunda bulunulan Karasu Belediye Başkanı, Başkan Yardımcısı, Zabıta Müdürü hakkında Karasu 2.Asliye Ceza mahkemesinde dava derdes devam etmektedir.  Karasu Belediyesi Encümen Üyesi, sitelerin ortak alanlarını işgal ederek inşaat yapmakta, Belediye Zabıtasının müsamahası ile inşaatlar tamamlanarak vatandaşın ortak alanlarına yapılan binalar imar affından yararlandırılmakta, kullanım belgesi verilmektedir, konu ile alakalı davalar yine derdes devam etmektedir” sözlerine yer verdi” dedi.

ŞOK İDDİALAR
Amasyalı, “Kamu görevinde bulunan Kaymakam geçmiş dönemde milletvekili aday adayı olmuş, gasp edilen alanların davalarını üstlenmiş Avukat ise AKP’nin Karasu Belediye Başkanıdır. Önceden takip edilmiş olan davaların yıllarca sürüncemede kalması, sonlanmaması şaibeli durumlar oluşturmaktadır. Şu an Kamu görevinde bulunan Eski AK Parti mensupları siyasi kimliklerini ön plana çıkararak, 20 yıldır Ülkeye Hizmet eden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini “Partiler üstü olan vatandaşlar” nezdinde itibarsızlaştırmaya çalışmaktadırlar.  Siz Basın Mensupları ve Kamuoyunun Bilgilerine Sunuyorum” diyerek sözlerini bitirdi.