Adana karpuzun büyük hacimde yetiştirildiği bir şehir. Adana'da karpuzun tarlada 3 liradan, 1 lira 50 kuruşa düştüğü haberi geldi.

Yaz aylarında insanın içini serinleten ve bütün kış yemek için özlemle beklediğimiz karpuz fiyatları el yakıyordu. Fahiş fiyatları nedeniyle çarşı ve pazarlarda dilimlenerek satıldığı görülen karpuzda nihayet beklenen ucuzluğun ilk sinyali Adana'dan geldi.

Karpuz tarlada ucuzladı
Türkiye’nin en önemli karpuz üretim merkezlerinden Adana’da karpuzun kilogram fiyatı, tarlada 3 liradan 1 lira 50 kuruşa düştü.

Adana karpuz üretiminde Çin ile yarışıyor

Karpuz üretiminde Çin’den sonra ikinci sırada yer alan ve Türkiye’nin yüzde 20-25 oranındaki ihtiyacının karşılandığı Adana’da geçen ay başlayan hasat sürüyor. Tadı, aroması, kokusu ve rengiyle ünlü tescilli Adana karpuzu, ilk çıktığı dönemde ortalama kilogramı 3 liradan satılırken, şimdilerde fiyatı yarı yarıya düştü.

Hava sıcaklıkları düştü

Kocaeli'deki orman yangını kontrol altına alındı Kocaeli'deki orman yangını kontrol altına alındı

Marmara ve Karadeniz bölgelerindeki hava sıcaklığının da düşmesiyle karpuza talep azalınca karpuzun kilogram fiyatı tarlada 1 lira 50 kuruştan satılıyor. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, ovada karpuz hasadının sürdüğünü belirterek, “Karadeniz ve Marmara Bölgesi'nde olan yağışlardan dolayı talep azaldı. 3 lira ile 3 lira 50 kuruş arasında satılan karpuzun fiyatları şu anda 1 lira 50 kuruş ile 1 lira 60 kuruş arasında satılıyor.” dedi.

"Gürcistan’a karpuz gönderiyoruz"

Yunanistan’da karpuz hasadının başladığını ve Avrupa pazarına az ürün gittiğini anlatan Doğan, “Yunanistan’da karpuz çıkınca bazı pazarları kaybettik. Gürcistan’a karpuz gönderiyoruz ama birçok ülkeye gitmiyor. Adana’da 15-20 Temmuz tarihlerinde karpuz hasadı bitecek. Ancak çiftçimiz bu sene karpuzdan memnun. 1 lira 50 kuruşun altına karpuz düşmediği sürece çiftçimiz para kazanmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.