Halk54 Haber Merkezi

Ada Hayat Projesi’nde yıkım işlemleriyle birlikte kente Kentsel Dönüşüm gündem olmaya devam ediyor. Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun fitilini ateşlediği kentsel dönüşüm kapsamında TV 264 ekranlarında her hafta Cuma akşamı saat 21.00’de canlı olarak yayınlanan Gazeteciler Soruyor isimli tartışma programına AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu konuk oldu. 

Sakarya’da 2000 yılı öncesindeki yapıların bugünün yönetmeliklerinin karşılamasının mümkün olmadığını ifade eden AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, vatandaşlara da belediyelere de Kentsel Dönüşüm konusunda çağrıda bulundu. Aynı zamanda TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Recep Uncuoğlu TBMM’den katıldığı canlı yayında, “Ada Hayat projesi için Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ve ekibini tebrik ederim. Sakarya’da 2000 yılı öncesi yapıların kolon kiriş kesitleri, temel sistemleri bugünün yönetmeliklerini karşılaması mümkün değil. Bu yapılar performans analizini geçemez” dedi.

Uncuoğlu, “ 2000 öncesi yapıların beton değerleri 11 buçuk megapascal, yönetmelikte olması gereken 25 megapascal. 2000 yılı öncesi yapılan binaların hemen hemen hepsi bu standartları kapsıyor. Şuan yerinde dönüşümü için konuşulan ve 1993 yılında yapılan Katlı Pazar da bugünün yönetmeliğini karşılayamayacak yapılar arasında yer alıyor. Ada Hayat projesinden sonra Katlı Pazar ve Kapalı Çarşı esnaflarının ‘Kentsel Dönüşüme’ sıcak bakmasının son derece isabetlidir. Vatandaşımız kentsel dönüşümü bir külfet olarak görmemeli. Dükkânım küçülecek diye görmemeli. Vatandaşımız emsal artışları düşünüyor ise yeri geldiğinde kendisi de yasa kapsamından yararlanabilir. Yeter ki iyi kentsel dönüşüm örnekleri hayata geçsin” diye konuştu.

Programa katılan Katlı Pazaryeri Kalkındırma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Demir mevcut Katlı Pazaryeri binası için “Katlı Pazarı Sakarya’da en son yıkılacak bina olarak görüyoruz. Depremden yana bir endişemiz yok” ifadelerini kullandı. Katlı pazar esnafı temsilcileriyle Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu bir araya geldiklerini belirten Demir, toplantıdan mutlu ayrıldıklarını doğru proje yapıldığı takdirde Mutlu başkan ile bu yolda yürüyeceklerini söyledi.

Rekabet Kurumu'ndan Google’a soruşturma Rekabet Kurumu'ndan Google’a soruşturma

Gazetecilerin ‘olası bir depremde Katlı Pazarın yıkılmasından korkmuyor musunuz?’ sorusuna cevap veren başkan Demir, “Orası zemin üstü bir kat. Neredeyse 7 kat bina temeli var. Görsel olarak yakışıyor mu onu konuşabiliriz. Yapım aşamasını biliyoruz. Katlı Pazarı Sakarya’da en son yıkılacak bina olarak görüyoruz. Depremden yana bir endişemiz yok. En sağlam bina diyemeyiz ama Sakarya’da sadece burası için yoğunlaşacağımız durumda da değiliz. Katlı Pazarın miladını doldurduğunu kısmen kabul ediyoruz” diye konuştu.

Canlı yayına telefonla bağlayan Adapazarı Kunduracılar Esnaf Odası Başkanı Kemal Turgaç ise Katlı Pazaryeri esnafının dönüşüme sıcak baktığını belirtti. Belli konularda esnafın tereddütleri olduğunu belirten Turgaç, “ Mutlu başkanla ile yapılan toplantıda belli bir noktaya geldik. İnşallah önümüzdeki günlerde daha güzel gelişmeler olacak” dedi. Katlı Pazaryeri esnafıyla anlaşma olduğu takdirde Gar Binası’nın taşınmasıyla birlikte esnafın mevcut rayların üzerine geçici süre alınmasının gündeme geldiğini söyleyen Turgaç’a Hüseyin Cumalı tepki gösterdi.

Gar Binası’nın 20 yıldır taşınmasının konuşulduğunu belirten Cumalı, “Katlı Pazaryeri inşaatı eğer olursa esnaf inşaat süresince Demokrasi Meydanı ile Gar Meydanı’na taşınabilir. Eğer Gar Binası’nın taşınmasını beklersek 20 yıldır taşınmayan bina ne zaman taşınacak! Ne zaman yeni gar binası yapılacak! Böyle bir şey olabilir mi! İki meydan var iken Gar binası’nın taşınmasını beklemek hayal, 20 yıldır taşınmayan Gar Binası’nı biz yıllardır konuşuyoruz. Katlı Pazaryeri gündemdeyken  Gar Binası’nın taşınmasını beklemek resmen hayaldir” dedi.

Cumalı’nın bu sözleri üzerine  “Buna esnaf karar verir” diyen Kemal Turgaç ile Hüseyin Cumalı arasında  sert tartışma yaşandı. Gar Binası’nın taşınmasının ve bina taşındıktan sonra mevcut raylara esnafın taşınmasıyla Katlı Pazaryeri inşaatının başlamasının resmen hayal olduğunu belirten Hüseyin Cumalı, “Gündem bilmeden konuşuyorsunuz. İşi bilmeden ortaya çıkıyorsunuz. Gündemi bilinde konuşun. Biz ayakkabı işini, siz gündemi bilmezsiniz” deyince bu kez Kemal Turgaç, Zafer Tokuş, Hakan Turhan ve Safa Polat 4’lüsü Hüseyin Cumalı ile tartışmayla girdi.