TL dönüşümlü KKM hesaplarında asgari faiz zorunluluğu kaldırıldı TL dönüşümlü KKM hesaplarında asgari faiz zorunluluğu kaldırıldı

Nurettin Eryılmaz / Fuat Koçer

Halk54.com gündemin ve sokağın nabzını tutmayı sürdürüyor. 

2023-2024 eğitim ve öğretim yılı, 11 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayacak. 11 Eylül Pazartesi günü okulların açılmasıyla birlikte, veliler ve öğrenciler alışveriş telaşı içine girdi.

Öğrenci velileri bir hafta sonra kırtasiye ürünlerini almak üzere çanta kalem termos ve birçok ihtiyaç malzemeyi temin edecek. Ancak okullar açılmadan kırtasiye ürünlerine yüzde 70 oranında zam geldi. Bu zammın ardından kırtasiye alışverişi veliler için çok zorlu olacak.

Ürün satışına yasal düzenleme gelmeli

Sakarya Kitap Kırtasiye Büfe Gazete Bayileri Tekel Maddeleri Satıcıları Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Erdal Koç, HALK54 mikrofonuna açıklamalarda bulundu. 

Kırtasiye ürünlerinde fiyatların sabit durmadığını belirten Koç, “Her gün zam geldiği için fiyatlar sabit durmuyor. Bu durum velileri de esnafı da üzüyor. Marketlerin kırtasiye ürünlerive birçok ürünleri satması küçük esnafı zora sokuyor. Bir an önce yasal düzenlemeye gidilerek herkes her şeyi satmamalı. Kırtasiyeci kendi işini, marketçi kendi işini yapmalı” diye konuştu.

Raf ve fiyat oyununa dikkat

Adapazarı Postane Sokak’ta kırtasiyeci esnafı olan Yakup Ata, öğrenci velilerinin raf ve fiyat oyununa gelmemesi konusunda uyarıda bulunarak “Şuan çanta ve matara grubu satışı var. Bir hafta sonra alışveriş yoğunlaşır. Öğrenci velileri sağlıklı ürünler bildikleri kırtasiyeden almalı. Çocukların sağlığı çok önemli. C- belgesi olmayan yerlerden ya da merdiven altında satılan ürünlerin boyutu ya da gramajı düşük oluyor. Sentetik ürünler nedeniyle çocuklar zarar görüyor. Defterin kâğıdın hamuru ikinci üçüncü sınıf oluyor.Haliyle fiyatı da düşük oluyor. Veliler raf ve fiyat oyununa gelmesinler “ diye konuştu.  

Merdiven altı ürün almayın

Postane sokakta kırtasiyeci esnaf İsa Çelik ise velilerin merdiven altı ürünlerden uzak durması gerektiğini belirterek “Henüz yoğunluk başlamadı. Ana sınıfı ve ilkokul öğrencelerinin alacağı ürünler ortalama 700 TL ile alacağı ürün marka ve kalitesiyle birkaç bin liraya kadar çıkabilir. Veliler ürünleri alırken aldıkları yere dikkat etsinler. Aldıkları markaya dikkat etsinler. Merdiven altı üretilen sentetik ürünlerden uzak dursunlar” şeklinde konuştu.