HALK54.COM

Cuma namazı çıkışı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sel ve yangınlarla genel hayatın olumsuz etkilendiği yerlerin afet bölgesi ilan edildiğini açıklayarak, "Kastamonu, Sinop, Zonguldak, Düzce, Sakarya bu sıkıntıyı yaşadılar fakat bunların da üstesinden geldik geliyoruz. Yoğun bir şekilde kurumlarımız çalışmalarını devam ettiriyor." demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklaması sonrası selin vurduğu Sakarya'nın Kocaali ilçesinin afet bölgesi ilan edilip edilmediği merak edilmeye başlanırken, konuyla ilgili AFAD'dan açıklama geldi. 

AFAD, Batı Karadeniz’de 26-29 Haziran tarihleri arasında etkili olan sağanak yağış sonrası meydana gelen sel-su baskını, heyelan ve kaya düşmesi olaylarının ardından Bartın, Bolu Düzce, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak illerinin “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan edildiğini yazılı açıklama ile duyurdu.

AFAD, tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Batı Karadeniz’de 26-29 Haziran 2022 tarihleri arasındaki aşırı yağışlara bağlı olarak, sel-su baskını, heyelan ve kay düşmesi afetleri meydana gelmiştir.
Afetler sonucunda 2 vatandaşımız sel sularına kapılarak kaybolmuş, hayvan kayıpları yaşanmış, konut işyeri ve tarım alanları hasar görmüş ayrıca altyapı sistemleri etkilenmiştir.

Bu kapsamda, Bartın, Bolu Düzce, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak illerinde meydana gelen sel-su baskını, heyelan ve kaya düşmesi afetlerinden etkilenen bölgeler, “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” olarak ilan edilmiştir.
Sakarya ilinde yaşanan sel ve su baskınlarından etkilenen bölgelere gerekli destek verilmeye devam edilecektir.”