Kocaali’de herkes bu ittifakı konuşuyor!..

Yerel seçimlerle ilgili çalışmalar olanca hızıyla devam ediyor.

Hemen her ilçede büyük bir merakla beklenen aday adayları AK Parti hariç öteki partilerde hızla şekilleniyor, adaylar süratle belirleniyor.

AK Parti’nin ilçe belediye başkan adayları da bugün veya yarın netleşecek gibi görünüyor.

Adaylar ortaya çıktıkça partilerin veya adayların destek arayışları da hız kazanıyor.

İşte tam da böylesine bir ortamda Kocaali’de ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Kocaali’de AK Parti’nin adayı hariç hemen hemen bütün partilerin adayları belli oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı Mithat Sarı..

Ali Babacan Sakarya'da Ali Babacan Sakarya'da

İYİ  Parti’nin adayı Kemal Din…

Yeniden Refah Partisi’nin adayı (YRP) Recep Erdoğan…

Büyük Türkiye Partisi’nin (BTP) adayı Refik Alemdar…

İlçede büyük bir merakla AK Parti’nin adayı bekleniyor.

Ancak, AK Parti’nin adayı belli olmaksızın ilçede yeni bir arayışın, daha doğrusu ittifak arayışının var olduğu da dikkatleri çekiyor.

Mevcut Belediye Başkanı Ahmet Acar’ın AK Parti tarafından aday gösterilmeyeceği netleşmiş gibi görünüyor.

Bu durumda; AK Parti’nin adayı her kim olursa olsun Kocaali’de AK Parti’nin seçimi alacağına dair görüşler de ağır basıyor.

Haliyle, AK Parti dışındaki partilerin ortak bir aday etrafında birleşmek gibi isteklerinin olduğu da ayan beyan gözleniyor.

Peki…

Kocaali’de hangi ittifak senaryosu konuşuluyor?..

Kulislere yansıyan ilk ve ham bilgilere göre; AK Parti’den aday gösterilmeyeceği kesinleşen mevcut Belediye Başkanı Ahmet Acar önderliğinde yeni bir oluşumun, yani muhalefet kanadına ait güçlü  bir ittifakın önü açılmak isteniyor.

Bu oluşumda, YRP adayı Recep Erdoğan dışında CHP’den Mithat Sarı, İYİ Parti’den Kemal Din, BTP’den Refik Alemdar ve Saadet Partisi’nden Azem Emanet ve Cevat Soy’un yer alabileceği dillendiriliyor.

Kocaali’de bu yönde bir ittifak oluşturulması halinde seçimlerin muhalefetin lehine sonuçlanabileceğine dair iddialı görüşler de ileri sürülüyor.  

Henüz ham olan bu ittifak çalışmasının ne derece başarılı olup olmayacağı tartışılırken, tarafların bugün veya yarın bir araya gelerek konuyu bir kez daha tartışacakları da bize ulaşan bilgiler arasında yer alıyor.

Kocaali’deki ittifak arayışlarından sonuç alınır mı alınmaz mı bilinmez ama ilçede son iki gündür sözü edilen ittifakın oluşup oluşmayacağı, mevut adayların geri adım atıp atmayacağı da yüksek sesle dillendirilmesi manidar bulunuyor.

adagaste