Platformdan yapılan açıklama şöyle; "

Başkan Yüce, Cengiz Kurtoğlu’na projeleri tanıttı Başkan Yüce, Cengiz Kurtoğlu’na projeleri tanıttı

Kahramanmaraş merkezli 11 ili kapsayan ve adeta bölgeyi yerle bir eden, enkaz yığınları arasından ve enkazların başından, feryatların birbirine karıştığı günlerden bu güne 40 güne  yakın bir zaman geçti. Bu süreçte onbinlerce insanımız hayatını kaybederken, bölge halkı halen afetin ağır koşulları altında zor günler yaşıyor.

Ağır kış koşullarında yaşanan çaresizlik, sahipsizlik, geleceğe dair korku ve endişelerle, hayatla ölüm arasında geçen zor anları en iyi yaşayanlar bilir. Deprem başta olmak üzere tüm afetlerde, geride kalanlar için böylesi büyük travma’ları atlatmak için elbette zamana ihtiyaç var. Marmara bölgesinde 1999’ da benzer bir acıyı yaşayanlar olarak biliyoruz ki, herşeye rağmen hayat zorlukları, derin acıları ve her geçen gün artacak olan umutları ile devam edecek.
Halkımızın ve ülkemizin bu büyük afet öncesinde de sosyal, toplumsal, ekonomik çok önemli sorunları vardı. Elbette bir yandan yaraları sararken, diğer yandan genel ve yerel sorunların çözümü içinde mücadele etmek zorundayız.

KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMU, olarak bizler bu büyük afet sonrası, 30 Büyük şehirde köyden mahalleye dönüştürülen yerlerle ilgili olarak 2020 yılında çıkarılan 7254 sayılı Kırsal Mahalle Kanunu ile ilgili PLATFORM ÇALIŞMALARIMIZI, “Binlerce insanımız enkaz ve moloz yığınları arasında inlerken, halk bu yıkım ve felaketle travma yaşarken, kısacası TÜRKİYE AĞLARKEN çalışmalarımızı belli bir süre askıya alacağımızı duyurmuştuk.
Büyük bir üzüntü ile bir kez daha ifade etmek zorundayız ki, Türkiye’mizin 30 Büyük Şehrinden 29 Büyük Şehrinde binlerce köy Kırsal Mahalle hakkından yararlanırken 2 yıldır Sakarya’da muhtarlarca verilen yüzlerce dilekçeden işlem yapılan tek bir dilekçe ve bu yasadan yararlanan tek bir köy bulunmamaktadır.
Sakarya’mızın Tarım ve Hayvancılığı ile köylerimiz için hayati önemi 
KÖYÜME DOKUNMA PLATFORM’unca bugüne kadar  güncel siyaset üstü yapılan çalışmalara karşın , Belediye’lerin  bu yasal hakları vermemekteki ısrarlı tutumlarını Sakarya gibi bir tarım ve hayvancılık bölgesinin geleceği açısından büyük bir talihsizlik olarak görüyoruz. 

Bu çok önemli hususları ve daha fazlasını halkımız adına kamuoyuyla paylaşmak üzere KALDIĞIMIZ YERDEN,  yakın bir zamanda, öncelikle Sakarya’mızın değerli basınıyla bir araya gelerek, başta siyasi partiler olmak üzere görüşmediğimiz diğer STK’larla ve Devletimizin karar mercileri ile görüşerek çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz. 
Buradan Sakarya Muhtarlarımıza, Muhtarlarımızın derneklerine ve Halkımıza bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Lütfen yasal olarak mahalleye dönüştürülen köylerimizin yasa ile verilen haklarına sahip çıkma konusunda bu mücadelede daha güçlü bir şekilde birlikte olmalıyız.
Bu vesile ile bir kez daha büyük afette hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize RAHMET, geride kalanlara sabır ve metanet diliyoruz."