Halk54.com Adapazarı sokaklarında kredi kartı kullanan vatandaşlara mikrofon uzattı, neden kredi kartı ile harcama yaptıklarının yanıtını dinledi. İşte vatandaşların cevapları...

Nurettin Eryılmaz / Fuat Koçer

Hayat pahalılığı ve asgari ücretle geçim sıkıntısı, kredi kartı kullanımını artırıyor. Kredi kartı borcu nedeniyle vatandaşlar yasal takibe düşüyorlar.
Halk54.com Adapazarı sokaklarında kredi kartı kullanan vatandaşlara mikrofon uzattı, neden kredi kartı ile harcama yaptıklarının yanıtını dinledi. Birçok kişide kullandıkları birkaç kredi kartı nedeniyle yasal takibe düştüklerini, bunun nedenini de aylıklarının yetmediğini ifade ettiler. 

Mustafa isimli yaşlı bir adam, "Başbakanım telefonu kredi kartı kullanımını yasakla, herkes sana dua eder. Seçimde de sana herkes oy verir" diye seslendi. Yaşlı adamın bu isteği, çevredeki herkesi güldürdü.

Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) raporlarına göre Mayıs 2022 itibariyle kredi veya kredi kartı borcunu ödememiş olanlardan, 4 milyon 148 bin kişinin borcu devam ediyor.  2022'nin ilk beş ayında borcunu ödeyemediği için yasal takibe girenlerin sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 83 artarak 748 bin 437 bin oldu.
Sadece ilk 7 ayda kredi kartıyla yapılan alışveriş 788 milyar lirayı, nakit çekimi ise 77 milyar lirayı buldu.

Kredi kartına neden borçlandıklarını vatandaşlar halk54.com'a şöyle anlattılar:

STB Başkanı Sarı: Spekülasyonlarla kaybeden üretici, tüccar ve ihracatçı oluyor STB Başkanı Sarı: Spekülasyonlarla kaybeden üretici, tüccar ve ihracatçı oluyor