Hüseyin Cumalı’nın haberi

KURAKLIK VE SELLER DURMUYOR
Dünya kuraklıkla kavruluyor. Türkiye’de ise bazı illerde durum hiç ama hiç iyi değil. Diyarbakır’da halı ve araba yıkamak yasaklanırken, Türkiye’nin bütün illerinde ‘suyu tasarruflu kullanın’ çağrısı yapılıyor. Kuraklıkla mücadele sürerken bir yandan da iklim değişikliği nedeniyle şiddetli sağanak yaşılar beraberinde selleri getiriyor. Dünyanın birçok ülkesindeki sellerde ölenlerin sayısı hızla artıyor.

Akyazı’da 'Fide bizden üretim sizden' projesi hayata geçiriliyor Akyazı’da 'Fide bizden üretim sizden' projesi hayata geçiriliyor

Fc2A5Fe2 F2E6 4Aaf A97D 48659B812Fbe

SAKARYA’DA DURUM NE!
Sakarya’da ise şimdilik sorun yok. Sakarya’nın içmesuyu kaynağı olan Sapanca Gölü ile kısmen de olsa Akçay Barajı’ndaki su seviyesi alınan yağışlar ve alınan önlemlerle tehlike çanları çalmıyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Önümüzdeki özellikle 3 ay boyunca büyük kuraklı beklentisi var. Bütün bu tabloya rağmen Sakarya’nın birçok bölgesinden Halk54 İhbar Hattı’na gönderilen fotoğraf ve görüntülerde birçok bölgede yasak olmasına rağmen şebeke suyu ile sulama yapıldığını ortaya koydu. İhbar Hattı’na konuşan vatandaşlar, “Herkes hortumlarla sulama yapanları ihbar etsin. Kimsenin 1 milyonu geçen Sakarya halkını susuz bırakmaya hakkı yok” dedi. 

Bcc2A28E 3845 4996 B4E0 Ffdfa10C7C10

İLÇELERDE KURALA UYAN YOK
Öte yandan Kaynarca ilçesinde birçok kişinin bahçe ve tarlasına ektiği sebzeleri içmesuyu ile suladığı fotoğraflarla yansıdı. Kaynarca’nın Arifağa, Uzunalan, Kertil, Uğurlu mahallelerinin yanı sıra ilçe merkezinde de bağ, bahçe ve tarlaları içmesuyu ile sulandığı görüldü. Kaynarca’nın yanı sıra Karasu, Hendek, Kocaali, Sapanca, Taraklı, Geyve ilçeleri başta olmak üzere 16 ilçede bağ, bahçe, tarla, meyveliklerin şebeke suyu ile sulandığı objektiflere yansıdı.

C9C6847A 862B 4E2D A641 539A1Cbb5Db9

AKYAZILI MUHTAR DEDEKTİF GİBİ ÇALIŞTI
Akyazı ilçesinde bir muhtar ise adeta dedektif gibi iz sürdü ve bahçeleri şebeke suyuyla sulayanları tespit etti. Akyazı Kuzuluk Topçusırtı Mahallesi Osman Boğaz mahalle sakinlerini şebeke susuyla tarla, bahçe, bağ sulamamaları için uyarıda bulundu. Ancak muhtar Boğaz bununla da sınırlı kalmadı. Mahallesi’nde şebeke suyu kullananları tespit eden muhtar Boğaz cep telefonuyla bahçelere giden hortumları da görüntüledi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Muhtar Osman Boğaz, “Değerli Kuzuluk Topçusırtı mahalle sakinleri, bu kavurucu sıcaklarda bahçe ıslıyorsunuz. Bundan sonra ‘muhtarın suyumuz yok’ diyen kişiler bu videolara baksın, Ben muhtar olarak mecbur değilim kimsenin bahçesini gezmeye ama kafama takıldı, gezdim, Sadece bir sokaktaki videolar bunlar” dedi.

KOCAALİ BAŞKANI UYARDI
Kocaali Muhtarlar Derneği Başkanı Bilal Hazar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Havaların sıcak gitmesi nedeni ile mahallelerimizde su sıkıntıları yaşamaktayız. Lütfen bahçe bostan sulamayalım. Yüksek kesimlere su çıkmıyor. Bu konuda duyarlı olmamız dileği hayırlı günler” dedi.

Yetkililer bir kez daha bağ, sebze ve meyve ekili alanların sulanması için vatandaşların Devlet Su İşleri (DSİ) ile görüşmesi gerektiğini de hatırlattı. 

SASKİ UYARDI
Sakarya’nın 16 ilçesinde bahçe, tarla, meyveliklerin şebeke sulanmasıyla ilgili olarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü bir kez daha uyarıda bulundu. Bahçe, tarla, meyveliklerin şebeke suyuyla sulanmasının kesinlikle yasak olduğunu anımsatan yetkililer, “Aksi durumunda hareket edenler hakkında yasal işlem yapmak zorunda kalıyoruz. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması ve su kaynaklarımızın sıkıntıya girmemesi için yasalar çerçevesinde hareket etmesini rica ediyoruz” dedi.