NE OLDU!
İstanbul-Kocaeli-Sakarya ulaşım ağını rahatlatmak amacıyla Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hayata geçirildi. Bu kapsamında Bakanlar Kurulu tarafından güzergahta bulunan arsa ve araziler için “acele kamulaştırma” kararı verildi. Bu kararla birlikte Kuzey Marmara Otoyolu güzergahında bulunan vatandaşların tapularına “Acele el konma” prosedürü uygulandı. Tapularına el konan vatandaşlara devlet belli rakamlarda ödeme de yaptı.

BÜYÜK MAĞDURİYET
Vatandaşların tapularına el kondu, geçim kaynağı olan arsa ve tarlalardan yol geçti. Kuzey Marmara Otoyolu görkemli bir törenle açıldı. Her şey bitti ama vatandaşın mağduriyeti bir türlü bitmedi. Sakarya’nın Alandüzü, Korucuk, Karakamış, Tekeler Mahalle sakinleri mağduriyetlerinin sürdüğünü belirterek avukatları aracığıyla haklarını aramaya başladı. Halen bir arpa boyu kadar yol alınmayan mağduriyetler sürürken, Sakarya Barosu avukatlarından Ahmet Behçet Babakaya konuyla ilgili Halk54 mikrofonlarına konuştu.

KAMULAŞTIRMA DAVALARI
Proje kapsamında acele el konmaların yapıldığını ve belli bir miktarda paranın da ödendiğini anımsatan Av. Babakaya, “Otoyolla birlikte bir çok ilde olduğu gibi Sakarya’da da acele el koyma kararları istendi. Bu kararlarla birlikte Adapazarı Karakamış, Korucuk ve Alandüzü mahallelerinde kamulaştırmalar yapıldı. Böylece vatandaşların tapuları el kondu. El konan arsalar için biraz ödeme yapıldı ama asıl kamulaştırma davaları açılmadı” dedi.

MAHKEME KARARI
Av. Babakaya, “1 yılı geçti. Mağduriyet halen sürüyor. Benim müvekkilim Emine Harmanlı ile ilgili Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne iki kez ihtarname gönderdim. Birine cevap verildi. Bu cevapta ‘yakından dava açılacak’ dendi. Halen dava açılmadı. Mağdur vatandaş kamulaştırma davalarının açılmasını ve mahkemenin karar vermesini bekliyor” dedi.