Geçen Eylül ayındaki SASKİ 3. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda su zammı kararı CHP ve Saadet Partili üyelerinde desteğiyle birlikte oy birliğiyle alındı. Bu karar sonrasında önce CHP’den su zammı tepkisi geldi. Bugün ise Saadet Partisi SASKİ kapısında zamla ilgili basın açıklaması yaptı. Vatandaşlar ise “Su zammına oy verip sonra eylem yapanlar resmen oy peşindeler, hepsine yazıklar olsun” dedi.  

HALK54.COM
Hüseyin Cumalı’nın özel haberi 

EYLÜL AYINDA NE OLDU!
SASKİ 3. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce başkanlığında yapıldı. Yapılan toplantıda özellikle elektrikten kaynaklı suya zam yapılma kararı oybirliğiyle alındı. Bu kararla ilgili olarak “En uygun şartlarda tüm imkanlarımızı seferber ederek çalışmalarımız yaptık. Çalışmalarımız neticesinde minimum oran olarak faturalara yüzde 50 gibi bir miktar yansıtacağız” dendi.

OYBİRLİĞİYLE ALINDI
Aynı açıklamada, “Söz konusu maliyet artış rakamlarını ve elektrik giderlerini hesaplayarak günlerce yaptığımız hesaplamalar doğrultusunda vatandaşlarımız için en iyisini yapmanın mücadelesini verdik. Bugün oylanan güncellemenin meclis tarafından oy birliği ile kabul edilmesi alınan kararın zorunluluğunun ve bu zorunluluk karşısında maliyetinin altında ciddi bir tutarın sübvanse edildiğinin göstergesidir" dendi.

CHP TEPKİ GÖSTERDİ
SASKİ 3. Olağanüstü Genel Kurulu’nda oybirliğiyle alınan karar sonrasında CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş su zammına tepki gösterdi. Keleş, “Sakarya halkı buna layık değil” diyerek gösterdiği tepkide, “Altyapıyı yapmayanlar maliyetleri bahane ederek ilk fırsatta suya zam yapıyor. Sakarya halkı buna layık değil. Halkımızı buna layık görenlere izin vermeyeceğiz. Fahiş zamların karşısında olacağız. Vatandaşı ve halkı düşündüğünü söyleyenler her fırsatta zam yaparak vatandaşı ne kadar düşündüğünü bir kez daha gösterdi. Artan enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle geçinemeyen vatandaşlarımız yapılan zamlarla daha da zor durumda bırakılıyor” dedi.

KELEŞ VERDİ VERİŞTİRDİ
Keleş, “Yıllardır Sakarya'yı yönetenler yine bizi şaşırtmadı ve Allah'ın suyuna yüzde 50 zam yaptı. Bunlar 'Allah'ın suyunda para alınır mı?' diye geldiler ama yine millete verdikleri sözü tutmayıp milleti kandırdılar. Enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında ezilmekte olan evdeki hesabı çarşıya uyduramayan vatandaşlarımızın suyuna yapılan bu zam kabul edilebilir değil. Sadece bu yıl içerisinde şubat ayında yapılan yüzde 30 zam ile birlikte bu yıl yapılan zam oranı yüzde 80 oldu. Halkın cebine göz dikenler yaptığı son zamla beraber birinci bölgedeki su fiyatıyla İstanbul'daki su fiyatını bile geride bıraktı” diye konuştu.

VURDU DA VURDU
Keleş, “Sakarya'nın içme suyu yıllardır Sapanca Gölü ve dağlardan gelen kaynak sularıyla karşılanıyor. Altyapı sorunu yıllardır çözülmedi. Hemen yanı başımızdaki Sapanca Gölü'nden su getirmeyi beceremeyenler, Sakarya halkını kanserojen olduğu, sağlık açısında tehlikeli olduğu ve kanser yaptığı bilinen asbestli borulara mahkum etti. Sakarya halkı hem kanser olacak hem de Türkiye'nin en pahalı suyunu kullanacak” dedi.

İLK FIRSATTA ZAM
Başkan Keleş, “İlimizi yönettiğini düşünenler yıllardır hazır projelere kondu ve Sakarya halkına kanserli altyapıya layık gördüler. Bunun çözümü içinde hiçbir şey yapmadılar. Tek yaptıkları halkın üzerinden geçinmek oldu. Altyapıyı yapmayanlar maliyetleri bahane ederek ilk fırsatta suya zam yapıyor. Sakarya halkı buna layık değil. Halkımızı buna layık görenlere izin vermeyeceğiz. Fahiş zamların karşısında olacağız" dedi.

CHP’Lİ KALUDRA OY VERDİ
CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş su zammı sonrasında bu açıklamayı yaparken, nedense SASKİ 3. Olağanüstü Genel Kurulu’nda Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Şaban Kaludra’nın suya yüzde 50 zamma oy verdiğini unuttu. SASKİ genel kurulunda suya oybirliğiyle alınan zam kararı sonrasında CHP İl Başkanı Keleş’in bu açıklaması kamuoyunda “CHP hem su zammına onay veriyor. Hem de zamdan sonra ‘Sakarya halkı buna layık değil’ diyerek buna tepki gösteriyor. Bu resmen siyasi bir oyundur. Bu resmen vatandaşa yönelik algı operasyonudur” olarak yorumlandı.

VE SAADET PARTİSİ
Oybirliğiyle suya zam yapılan Eylül ayı SASKİ 3. Olağanüstü Genel Kurulu’nda Sakarya Büyükşehir Belediyesi Meclisi Saadet Partisi Üyesi Ahmet Şen de tıpkı CHP’li Şaban Kaludra gibi su zammına oy verdi. Oybirliğiyle alınan su zammı kararı sonrasında bugün Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Hasan Zengin ve beraberindekiler SASKİ önünde su zammıyla ilgili basın açıklaması yaptı. 

x11x-2

VATANDAŞ TEPKİ GÖSTERDİ
Su zammına eleştiri getiren Başkan Zengin’in bu tavrı ise yine kamuoyunda siyasi oyun olarak algılandı. Su zammı yapılırken oy verip, su zammından sonra SASKİ kapısında göstermelik basın açıklaması yapanları gören vatandaş, “Bunlar samimi değiller. Su zammına oy verip ardından zammı protesto ederek oy devşirmek isteyenler, vatandaşın aklıyla oyun mu oynuyor! Böyle ayıp, böyle rezillik olur mu! Yazıklar olsun” dedi.

Kılıçdaroğlu 3 Aralık’ta ne açıklayacak? Vatandaş açıklama öncesi ne dedi! Kılıçdaroğlu 3 Aralık’ta ne açıklayacak? Vatandaş açıklama öncesi ne dedi!

x22x2