HALK54.COM

SATSO 34.Meslek Komitesinden adaylığını açıklayan Murat Ekşi, basın mensupları ile bir araya geldi. Projelerinden ve hedeflerinden bahseden Ekşi, “Bizim tek amacımız Müteahhitlik Sektörünün ortak sesi olmak ve sorunlarımızı ortak akıl ve işbirliği ile çözebilmektir. Biz ötekileştiren, kin tutan, bel altından vuran, siyasi malzeme yapmadan beyaz ve temiz bir sayfa açmak üzere yola çıktık” dedi.

BASIN TOPLANTISI
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın 3 Ekim’de gerçekleştirilecek olan seçimlerinde 34. Meslek Komitesinden girecek olan Murat Ekşi ve yönetimi, Serdivan Emirgan Sütiş’te düzenlenen basın toplantısında hedefleri, projeleri ve çalışmalarını anlattı. Toplantıya Ekşi’nin yanı sıra listede yer alan Şükrü Kılıç, Hakan Arslan, Erdem Kamışoğlu, Enes Zengin, Ahmet Haldızoğlu, Coşar Tok, Kerem Gümrükçü, Serdar Karanfil, Fevzi Djemovski, Erdal Büyükkaya, Maksut Altun, Ziya Bilaloğlu da katıldı. Basın toplantısına katılan tüm medya mensuplarına teşekkür ederek konuşmasına başlayan Ekşi, “Bizler 3 Ekim’de gerçekleştirilecek olan SATSO 34. Meslek Komitesi seçimlerine ekip arkadaşlarımla birlikte girmek için bir süre önce yola çıktık. Her ne kadar adaylığımızı geçtiğimiz ay açıklamış olsak da bu işi son derece ciddi bir şekilde 1 yıla yakın bir zamandır devam ettiriyoruz. Tam 1 yıldır SATSO 34. Meslek komitesi için ciddi bir çalışma süreci yürütüyor, tüm meslek temsilcilerimize ulaşmaya, onların sorunlarını dinleyerek sektörümüzün Sakarya’da sesi olmak için neler yapmamız gerektiğini detaylı olarak inceliyoruz. Bizim tek amacımız Müteahhitlik Sektörünün ortak sesi olmak ve sorunlarımızı ortak akıl ve işbirliği ile çözebilmektir” dedi.

ORTAK PAYDAMIZ VE TEK GAYEMİZ SAKARYA’DIR

“Şehrimiz ve sektörümüz için çözüm üretecek sac ayaklarını bir araya getirmek istiyoruz” diyen Ekşi sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kapsamda SATSO nezninde 34.Meslek Komitemiz ve Sakarya Müteahhitler Birliği’ni sektörümüz için önemli olan kurumlarla işbirliği sürecini inşa etmeye kararlıyız. Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri, kamu kurumları, SEDAŞ, AGDAŞ, Telekom, SASKİ gibi altyapı sağlayıcıları, denetçi ve icracı kurumlar ile üst siyasi erkleri işbirliği içerisinde çözüm odaklı bir yaklaşımla sektörümüz için farklı vesilelerle bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Bu işbirliği kültürünün Sakarya’mız için ne kadar önemli olduğunun farkında ve bilincindeyiz. İnanıyoruz ki bu işbirliği kültürü Sakarya’mız için son derece önemli ve kritik sorunların çözümünü sağlayacak, kronik sorunların önüne geçecektir. Bizim ortak paydamız ve tek gayemiz Sakarya’dır. Samimi bir şekilde bizlerden desteğini esirgemeyen, Sakarya’nın bu sorunlarının çözümü için elini taşın altına koymaktan çekinmeyerek bizlere güç veren tüm sektör temsilcilerimize minnettarız. Kırmadan, dökmeden ve Sakarya paydasında buluşarak bir yola çıkıyoruz.”

BEYAZ VE TEMİZ BİR SAYFA AÇMAK ÜZERE YOLA ÇIKTIK

Toplantıda ayrıca basın mensuplarının sorularına da cevap veren Ekşi, seçildikleri zaman müteahhit sorunlarını nasıl gündeme getirecekleri ve tüm programlarda ekibi ile beyaz gömlek giymelerinin özel bir nedeni olup olmadığı ilişkin soruya, “Bizim yola çıkarken arkadaşlarımızla kendi aramızda da ilk mutabık kaldığımız şey 15 ilçe. 15 diyorum çünkü Akyazı’nın kendi ticaret odası olduğu için yoksa 16 ilçeyi de gezmiş olacağız. Meslektaşlarımızla bir araya gelmeye devam edeceğiz. Güncel konular, yürütmedeki konular çok değişiyor, ama biz icra aşamasına geldiğinde değil daha öncesinden haber alıp meslektaşlarımızı da haberdar etmek istiyoruz. Bunun dışında onlardan aldığımız verileri önce kendi komitemizde değerlendirmek sonra meclise taşımak istiyoruz. Beyaz gömlek konusu ise hali hazırda bizimde desteklediğimiz sevdiğimiz bir abimiz var. Şu anda bizim talip olduğumuz yerin başında, onların da her biri bizim dostumuz, her biri bizim sevdiğimiz insanlar seçim her zaman olacak şeyler ama bunlar dostluklara mani değil. Bahsettiğimiz müteahhitlerin bir kısmı da bizim karşımızda biz onları da temsil etmek amacıyla bu yola çıktık. Bizim burada desteklediğimiz bizden önceki abimizin yaptıkları doğrudur saygı duyuyoruz ama şuan yeni zamanda bizim konuştuğumuz arkadaşları tatmin etmiyor bizde o yüzden beyaz ve yeni bir sayfa açalım dedik. Biz ötekileştiren, kin tutan, bel altından vuran, siyasi malzeme yapmadan beyaz ve temiz bir sayfa açmak üzere yola çıktık.”

ÇÖZÜLEMEYECEK SORUNUMUZ YOK

SATSO 34. Meslek Komitesi için gördükleri ve sorunlar ve göreve gelmesi halinde bu sorunları nasıl çözeceklerini de cevaplandıran Ekşi, “Değişken sorunlar var ama bölgesel sorunların bazıları artık kronik hale gelmiş. Bunları incelediğimizde bireysel olarak çözmek mümkün değil ama sorunların çözümü için mücadele edeceğiz. Ama kronik olan hastalık haline gelen problemleri kesinlikle SATSO 34. Meslek Komitesi yani Müteahhitleri temsilen orda olan bizler inşallah yerel birlik ve yönetimlerle hatta gerekirse üst siyasi erklerle birlikte işin içine katarak her problemi çözeceğimizi düşünüyorum. Detayların gündemi burası değil, sevdiğimiz abilerimizin eksiklerine girmek bizim üslubumuza uygun değil o yüzden beyaz gömlek diyoruz. Ama çözülemeyecek sorunumuz yok. Bizim yapacağımız ilk iş bu koordinasyonu sağlamak” dedi.

KOORDİNASYON OLMAZSA BASAMAKLARIN HİÇBİRİNİ GİDEMEYİZ

Sakarya’nın bir deprem kenti olduğu ve yaklaşan deprem konusunda müteahhitlere ne gibi görevler düştüğünü de yanıtlayan Ekşi, “Şimdi bahsettiğimiz koordinasyon olmazsa basamakların hiçbirini gidemeyiz. Tüm şehrimizin sorunudur bu müteahhitlerin sorunu değil. Tüm siyasilerin bu şehirde yaşayan herkesin problemi bu. Önce koordinasyonu sağlamayız bahsettiğimiz kurumlar arasında bizim ve daha önce desteklediğimiz abimiz geçen hafta bir basın toplantısında ‘Evet ben mecliste konuşamadım’ açıklamasını yaptı. Vurguladığımız şeylerden biri de bu biz önce koordinasyonu sağlamalıyız. Böyle olursa konunun muhatapları otomatik çözüm sağlayacaktır. Bir yol düşünün arada çukurlar var kimse arabasını oraya sokmak istemiyor, biz istiyoruz ki bütün bir yolu biz oluşturalım. Sizlerle bu masanın etrafında oturduğumuz gibi yarın konunun muhataplarıyla da oturmak, bunu yapmak için insana yakışır diyalogla anlaşabilmek. Bizim bu ayaktaki en büyük destekçimiz siz olacaksınız biz Ankara’ya gidiyoruz bu şehrin bir sıkıntısını çözmek için dediğimizde sizi de yanımızda görürsek mutlu olacağız. Bunun başka bir açıklaması yok. Biz sizlerle koordinasyon sağlarsak başaracağımıza inanıyoruz.”

ÇÖP POLEMİĞİ

SATSO Meclisinde yaşanan “Çöp Polemiğine” de değinen Ekşi, “Ben her iki açıklamayı da çok üzücü buluyorum. Üzüldüm. Birincisi 80 tane meclis üyesinin çöp olduğunu kim söylediyse sonuçta bunların her biri insan, yanında yüzlerce insan çalıştıran kişiler bunlar. Ciddi anlamda istihdam sahibi insanlardan bahsediyoruz. Sakarya’nın insanı işvereni, aranız iyi ya da kötü olabilir, SATSO üyelerinin seçtiği 80 küsür meclis üyesine çöp diyen bence haddini aşıştır. Bunun tarifi yok benim adıma. Akgün Başkanın açıklaması da bence üzücü, tarifi olmayan söz. Kafecilerin konaklamaların da temsil edildiği 5. Komiteden oy istemeyecek mi aday olan kişiler, bu komiteden çalışma arkadaşı seçmeyecek mi? Kafede oturmanın kötü bir yanı var da biz mi bilmiyoruz herkesin ofisi 50 kişilik 100 kişilik olmak zorunda değil. Biz bazı akşamlar 12-13 komite oturup mevcut düzen hakkında konuşuyoruz. Bir şeyden şikayetçiysen onu düzeltmek için ne yapıyorsun, biz artık şikayetçi olduğumuz şeylerin hakkında konuşmak yerine elimizi taşın altına koymaya talip olduğumuz için buradayız. 16 ilçe var, 16 ilçede de SATSO üyeleri var bunların kafede konuşulması ayıp ise başka yerde de konuşulabilir. Ben başkanlara sadece düzeltici söylemleri yakıştırıyorum, onun haricinde başka bir söylemi yakıştırmıyorum. Bizde şu an Serdivan’da bir kafede buluştuk ama dedikodu yapmıyoruz, bu şehir için fikirlerimizi sizin aracılığınızla duyurmaya çalışıyoruz. Ben iki konuşmayı da üzücü ve talihsiz buluyorum. Ne kafede oturmak ayıp değildir ama bunu söylemek çok büyük ayıptır. O çöp dediğin üyelerin oyu olmadan kimse bir yere gelemez. Hiçbir şey bir kişinin himayesinde olamaz.

ÜST YÖNETİM AÇIKLAMASI

SATSO üst yönetimde kimi destekleyecekleri konusundaki soruyu da cevaplandıran Ekşi son olarak şunları kaydetti: “Önce bizim seçimi kazanmış olmamız lazım. Tabi ki nasıl kendi komitemizde fikirlerimiz varsa başka komitelere karşı da fikirlerimiz var. SATSO yönetimiyle alakalı tabi düşüncelerimiz var. Fakat bunların zamanı olmadığını düşünüyorum. Önce seçilelim sonra bakalım. Akgün Beyin karşısında resmi bir rakip yok bildiğim kadarıyla ama olacaktır. Kulislerde ciddi çalışmalar var. Ben olsam bu işlerin yapılmasını tercih etmem. Bir adaylığım olsa bunu planlayarak 1 yıl önceden açıklar ona göre çalışmalar yaparım. Son gün herkes meclis üyesi olmuş ben adayım derseniz bazılarından tevazu görüp bazılarından göremezsiniz. Dediğim gibi Akgün Bey Ticaret Odası Başkanı olarak 34 komitenin başkanı şu an. Fakat dediğim gibi olaylara taraflı yaklaşıyor. Biz isterdik ki bir seçime girdik 34. Meslek komitesi 2 grup yarışıyor, 2 gruba da aynı mesafede yaklaşan başkan isterdik. Bizim seçimlerimize direk müdahale olan bir başkan var şuan. Akgün Altun siz sorduğunuz için söyledim yoksa böyle bir şey konuşmak istemiyordum. Bunu insanlarda bilsin. Biz 34. Meslek komitesinde Yüksel Beyin de fotoğrafta paylaştığı gibi Akgün Beyin de içerlerinde olduğu 34. Meslek grubunda Akgün Beyin desteklediği ekiple yarışıyoruz buda bizi mutlu ediyor. Değerimizi arttırıyor. Kendimizi iyi yerde görmemizi sağlıyor. Bizim karşımızda hem Yüksel Başkan hem de Akgün Başkan var. 34. Meslek komitesinde parantez içinde söylüyorum, seçenekler çıkmadan, biz kazanmadan konuşmamız söz konusu bile değil. Ama bizim seçimimizden bahsedersek evet biz seçimi kendilerinin de beyan ettiği gibi sosyal medyada fotoğraflarda paylaştığı gibi Akgün Beyle, Yüksel Beyle yarışıyoruz. Maalesef böyle olmasını bizde istemezdik. Bu yola çıktığımda ilk söylemim şöyleydi: ‘Akgün Abi bizim abimiz biz Yüksel Avşar’la yarışıyoruz eğer Yüksel Avşar’ı yenersem koltuğuna talibim’ diyordum. Fakat bu söylem yerini artık tamamen başka şeylere bıraktı. Biz onların da söylediği gibi Akgün Altuğ Beyin desteklediği ekiple yarışa girdik. Bundan da mutluluk duyuyoruz. Eksiklerimizi görmemize, karşı tarafın eksiklerini görüp dile getirmiyoruz. Bizden kötü söylem duyamayacaksınız.

YÖNETİM LİSTESİ
3 Ekim’de yapılacak olan SATSO organ seçiminde Müteahhitlik Faaliyetleri alanında iştigal eden firmalardan oluşan 34. Meslek Komitesinden aday olan Ekşi’nin listesinde ise şu isimler yer alıyor: Şükrü Kılıç, Hakan Arslan, Erdem Kamışoğlu, Enes Zengin, Ahmet Haldızoğlu, Coşar Tok, Kerem Gümrükçü, Serdar Karanfil, Fevzi Djemovski, Erdal Büyükkaya, Maksut Altun, Ziya Bilaloğlu.

baddf94e-8157-42e4-b795-276d5aa80552