Hüseyin Cumalı’nın haberi 

NE OLMUŞTU!
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında gerçekleştirildi. Meclisin komitelerin sorunları bölümünde kürsüye çıkan SATSO Meclis Üyesi Nihat Cinoğlu, kürsüde uzun süre kalarak siyaset yapınca bazı meclis üyeleri meclis toplantısını terk etti. Cinoğlu ise meclis toplantılarını düşük sayıyla bitirilmesini eleştirdi. Komitelerin sorunlarının konuşulduğu bölümün sonunda kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, bu konuya değinerek, “Nihat Ağabey’in sözleri var. Siz burada konuşurken 13-14 meslek üyesi de salonu terk etti. Ben bu kürsüye çıkıp konuşma konusunda süre konulmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Bu ben dahil herkes için geçerli olmalı” dedi.

YOK ARTIK
Altuğ’un bu sözlerinin ardından bu kez dilek ve temenniler bölümünde kürsüye çıkan Nihat Cinoğlu, cevap hakkını kullanarak, “Buradaki arkadaşlar terk etti derken bazı arkadaşlarımız da meclisin yüzde 80’i çöp olduğunu söylüyor. Ne kadar acı bir şey. Yani bunu söyleyenler de çıkar buradan özel diler. Yüzde 80’i çöp olunca bu acı bir şey. Bunu söylememek istemezdim ama bazen sonun başlangıcı başlangıcın da sonu olabilir. Allah’ın gazabından da şerrinden de sorgu sual olmaz. Bu da kulağımıza küpe olsun. İnsan ne zaman nerede kiminle ne şekilde karşılaşacağı belli olmaz. Buradaki insanlar benim söylediğim fikirlerden sonra terk edeceğine gelip çürütebilirler. Başkanımız Sayın Akgün Altuğ bu kürsü serbest dedi. Ben kimseyi hakaret ve rencide etmek için çıkmıyorum” diye konuştu.

SERDİVAN DEDİKODULARI
Cinoğlu’nun konuşmasında geçen yüzde 80’i çöp ifadesine ilk tepki SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş’ten geldi. Kuriş, “Siz isim söylemediniz ama ben meclisimiz adına kim söylediyse ona o çöp kelimesini iade etmek istiyorum” dedi. SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ ise, “Çöp konusunda aynı şeyi düşünüyorum. Son derece yanlış bir söylem. Bunu kim söylediyse. Meclis başkanıma katılıyorum. Ben Lütfü Ağabey’in bir sözüne atıfta bulunmak istiyorum. Bunlar Serdivan Kafelerinde akşamları konuşulan dedikodulardan ibarettir. Kim söylediyse çok yanlış söylemiştir. Tüm SATSO üyeleri bizim için çok değerlidir. Hiç birinin bu açıdan çöp olduğunu düşünmüyorum” diyo konuştu.

BASIN BUNU DA SORDU
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) 34. Meslek Komitesinden adaylığını açıklayan Murat Ekşi ve yönetimine basın mensupları gündeme damgasını vuran bu polemiği de sordu. Meclis üyelerinin her birinin çok değerli insanlar olduğuna işaret eden Ekşi, bu insanların yanında binlerce kişi ve ailesinin ekmek yediğine değindi. Çöp tartışmasının kesinlikte yanlış olduğuna değinen Ekşi, “Her iki açıklamayı da üzücü buldum. Üzüldüm. Siz sordunuz cevap vereyim. 80 meclis üyesinin çöp olduğunu kim söylediyse hata yapmış. SATSO’nun 15 bin insanın seçtiği Meclis üyelerine çöp demek haddini aşmaktır” dedi.

ÇOK AMA ÇOK AYIP
SATSO Başkanı Akgün Altuğ’un çöple ilgili verdiği cevaba da katılmadığını belirten Ekşi, “SATSO 5. komite üyelerinin sahip olduğu kafelere dedikodu merkezi gibi göstermek hoş değil. Bizde şu an kafedeyiz. Herkesin büyük yerleri olmaya bilir ve kafeler de insanlar buluşabilir. Birleştirici özelliği olan insanların bu sözlerini kabul etmiyoruz. İki konuşmayı da talihsiz ve üzücü buluyorum. Bu sözleri çok ayıp buluyorum” dedi.