Öncelikle yaşam kalitenizi artırmalısınız. Bunu da kendinize ve dünya’ ya karşı olan beklentileriniz ile alakalıdır. Beklentileriniz ne kadar yüksek olursa hayal kırıklıklarınız da o kadar yüksek olur. Hem kendinize hemde çevrenize haksızlık yapmış olursunuz.  

Olumsuz bir bakış açısına sahipseniz  düşünce biçiminiz gözden geçirmelisiniz. Örneğin güneşli havada ehliyet sınavına girecek olan bir kişi kesin yagmur yağacak yada kötü bir şey  olucak şeklinde olumsuz düşünmesi; daha gitmeden sınavın %90 kalıcağını gösterir. Bunun yerine pozitif bakış açısı pozitif yaklaşımlar benimsenmelidir. 

Sosyal medya kullanımı gün içerisinde azaltılmadı. Unutmayalım ki sosyal medyada insanlar sadece yaşamlarının %90 ‘nı paylaşılıyor. Hiç kimse sosyal medya da mutsuz oldukları anlarını yada parasız kaldıklarını anları paylaşmazlar. Bunun bilincinde  olmak ve geçirilen zamanı kısıtlamak hayatınızı olumlu yönde geliştirir. 

Düzenli yapılan egzersizler ve saglıklı beslenme vücut sağlığı için de psikolojik yöndende pozitif yönde etkilemektedir. 

Hayatınızda zor insanlar varsa arkadanıza bakmadan kaçmalısınız. Unutmayın ki sizi hor gören, küçümseyen, sizi sürekli eleştiren insanlar hayat kalitesinizi düşürür. Hayata bakış açısını negatif yönde etkiler.

Sevdiğiniz ve sevildiğinizi hissettiğiniz insanlarla olun. Sizi taktir eden , saygı  duyan insanlarla hayat kalitenizi yükseltin.