Arifiye’de Aralık 2021 yılında kesilmekten kurtarılan atların çilesi bitmiyor. Serdivan’da özel bir çiftlikte bulunan atların zayıflamış ve kaburgaları çıkmış halini gören hayvanseverler durumu valiliğe bildirdi. Atları inceleyen ekipler “Bunlar son derece sağlıklı” dedi.

Hüseyin Cumalı’nın özel haberi

NELER YAŞANDI
İsterseniz içinde eşeklerinde bulunduğu atların yaşadığı ızdırap dolu ayları en başından size aktaralım. 112 Acil Çağrı Komuta Merkezi’ni gece saat 00.30 sırasında arayan bir kişi, kalabalık bir grubun Sakarya Nehri’nin Arifiye İlçesi Kumbaşı Mahallesi kenarında at kestiğini ihbar etti. Alınan bu ihbarla birlikte Sakarya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri çevre emniyetini aldıktan sonra nehir kıyısına şok baskın düzenledi. Karanlıkta hiç beklemedikleri şekilde baskın yiyen at kasapları neye uğradığını şaşırırken, kesilmek üzere yere yatırılan ve bacakları bağlı atlar son anda jandarma tarafından kurtarıldı. 

GÖZALTILAR YAPILDI
Olay yerinde şüphelileri gözaltına alan jandarma, şüpheliler arasında bulunan 37 yaşındaki Engin H.’nin 4 eşek ve 43 adet beygiri farklı illerden topladığını ve bir TIR ile Arifiye ilçesi Kumbaşı Mahallesi’ne getirdiğini tespit edildi. Bu gelişmeyle birlikte çalışmasını derinleştiren jandarma, bölgede arama yaptı. Öte yandan olay yerinde ilk ifadesinde Engin H. isimli şahıs atları ticari ve yetiştirme amaçlı temin ettiğini belirtti. Sakarya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri Engin H. ile birlikte şahsın yanında bulunan akrabaları 40 yaşındaki Yılmaz Y., 20 yaşındaki Emre H., 15 yaşındaki S.Y., 32 yaşındaki Hüseyin K. ve 25 yaşındaki İlker H.’yi gözlem altına aldı. 

BIÇAK MASAT KANTAR
Bölgeyi adeta didik didik arayan jandarma ekipleri herhangi bir kaçak at kesme işlemini tespit edemez iken şahıslara ait 54 ABL 0 plakalı araçta yapılan kontrolde ise Engin H.’ye ait bıçak, masat, poşet, el kantarı ilaç, enjektör ve demir askı gibi kasap aletlerini tespit etti.
Bölgedeki atlardan 5 adetinin yerde yattığını tespit eden jandarma, kötü muamele ve bakımsızlık nedeniyle 5 atın ölmek üzere olduğunu belirledi. Yaşanan bu olayla ilgili olarak Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı’na bilgi veren jandarma, Cumhuriyet Savcısı’nın talimatlarıyla birlikte gerekli soruşturmasına başladı.

İŞLEMLER YAPILDI
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Zabıta timleri ve Arifiye İlçe Tarım Müdürlüğü’ne bilgi verilmesi üzerine her iki kurum ekipleri kendi açılarından şüpheliler hakkında idari işlem yaptı. Bakımsız halde bulunan 43 at ile 4 eşek kesilmekten kurtarıldıktan sonra 14 gün gözetim altında tutuldu. Tarım İl Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından atlara takip amaçlı cip takıldı.

BİR ÇİFTLİKTE
Bütün bu yaşanan işlemler sonrasında atlar bakılması için özel bir çiftliğe teslim edildi. Kamuoyunun yakından takip ettiği ve halkın gündeminden hiç düşmeyen atlar Serdivan’daki bir çiftlikte bakıma alındı ama bir grup hayvansever tarafından çekilen görüntüler “yok artık” dedirtti. Çiftlikte bulunan atların zayıfladığı ve kaburgalarının çıplak gözle görüldüğü havyvanseverler tarafından kayda alındı.

17 Ağustos Depremi'ni unutmadık! İşte HALK54 farkıyla 17 Ağustos 1999 depremi... 17 Ağustos Depremi'ni unutmadık! İşte HALK54 farkıyla 17 Ağustos 1999 depremi...

ŞİKAYET EDİLDİ
Atların son durumu Sakarya Valiliği’ne ileten hayvanseverlerin şikayeti üzerine çiftliğe ekipler geldi. Atların yapılan kontrollerinde ise “Bunlar son derece sağlıklı” denmesi hayvanseverlerin tepkisini daha da arttırdı. Atların çıplak gözle görülün halleri ve kaburgalarına rağmen sağlıklı denmesine tepki gösteren hayvanseverler, “Bu atların yakalandığı ilk günden itibaren Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın duyarlığını biliyoruz. Sayın validen bu atların son durumuyla ilgilenmesini rica ediyoruz. Ekipler her ne kadar ‘Bunlar son derece sağlıklı’ dese de görüntüler ortada ve Vali Kaldırım’ın bu konuya eğilmesini rica ediyoruz “dedi.