TV 264 ekranlarında yayınlanan Gazeteciler Soruyor hur Cuma akşamı olduğu gibi saat 21.00’de canlı yayınla ekranlara geldi. Gazeteci Zafer Tokuş’un hasta olması nedeniyle Hakan Turhan, Safa Polat, Raif Ugan ve Hüseyin Cumalı’nın katıldığı programda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Sakarya’da üretimi, satışı ve halka işyerlerinde yedirilen at ve eşek atı satışı gündeme geldi.

FED'in eski Araştırma Direktörü ETD'nin konuğu oldu FED'in eski Araştırma Direktörü ETD'nin konuğu oldu

Canlı yayında söz alan Hüseyin Cumalı, “ Geçen Ramazan ayında bakanlık Sakarya’da 2 üretim ve satış yapan, 4 işyerinde ise at ve eşek etinden üretilen ürünlerin halka satışını tespit etti. Bakanlık at ve eşek etiyle ilgili üst sınırdan cezai işlem yaptı ve bu kişileri savcılığa bildirdi. Ancak at eti satan işyerleri kapatılmadı. Bu konuyla ilgili Sakarya Köfteciler, Kebapçılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Serdar Gök, Sakarya Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Levent Büyükdemir, Sakarya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan’a sesledim” diye konuştu.

Cumalı, “At ve eşek etiyle ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı Sakarya İl Müdürü Ali Ulvi Özerdem, Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile ilgili eleştiri hakkımı kullandım ve önlem alınması için günlerde köşe yazısı yazdım. Ama kimse önlem almadı. Tek bildikleri  “bu iş, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın işi ve biz ne yapalım! Bizim bir yetkimiz yok ki” demek. Böyle iş olur mu! Niye bir farkındalık için harekete geçilmiyor” dedi.

Sakarya halkının at ve eşek eti yediğini anımsatan Cumalı, halk gibi namuslu ve dürüst esnafında mağdur olduğunu belirtti. Esnafın büyük mağduriyeti karşısında AK Parti Sakarya Milletvekilleri başta olmak üzere siyasi parti il başkanları, sivil toplum kuruluşu başkanları ve basın meslek örgütü başkanlarının da sessiz kaldığını belirten Cumalı, “Kim bu konuda sessiz kalıyorsa yazıklar olsun. Bunlara hakkımı helal etmiyorum” dedi.

Tepkisini dile getiren Cumalı, canlı yayında kara mizahta yaptı. At eti yemekten artık kendini kovboy gibi hissettiğini belirten Gazeteci Cumalı, “Yıllardır bize at eti yediriyorlar. Eskiden at eti yedirenler ifşa edilirdi. Bu yıl bu da yapılmıyor. At eti yemekten kendimi atlara yakın hissediyorum. Psikolojimiz bozuldu. Evde ara sıra kişniyorum. Bence TV 264 ekranlarında O Aygır Sakarya yarışması yapalım. Jüri en iyi kişneyeni belirlesin ve dereceye girenlere ödül verelim” dedi.