HALK54.COM
Adapazarı ilçesine bağlı Mithatpaşa Mahallesi Donatım mevkiinde sansar paniği yaşanıyor.

HALK54 WhatsApp hattına gelen ihbara göre, nereden geldiği belirlenemeyen sansarlar mahalleyi mesken tuttu. Son zamanlarda Mithatpaşa Mahallesi Donatım mevkiinde sıkça görülmeye başlanan ve genellikle akşamları dışarıda göze çarpan sansarlar, özellikle geceleri binaların çatılarında ve bahçelerinde dolaşıyor. Sansarların mahalledeki binaların çatı aralarında yaşadıkları da belirtiliyor. 

Sansarların mahallede dolaşmaları nedeniyle huzursuz olduklarını belirten vatandaşlar, HALK54 WhatsApp hattına gönderdikleri şikayet mesajında, "Son günlerde mahallemizde sıkça sansarlar görmeye başladık. Geceleri binalara tırmanarak çevrede dolaşıyorlar. Mahallemizde güvercin besleyen bazı komşularımızın güvercinlerine de saldırıyormuş. Çoluk çocuğumuz var, sansarlardan korkuyoruz, endişe duyuyoruz. Binaların çatı aralarında yaşıyorlar. Sansarlar gece evimize girer korkusuyla kapı pencerelerimizi kapatıyoruz. Yetkililer bu konuya acilen el atmalı" ifadelerini kullandılar.

Öte yandan aynı sıkıntının Serdivan ilçesi Bahçelievler Mahallesi'nde ve Arifiye ilçesinde de yaşandığı öğrenildi. 

SANSAR
Kediyi andıran uzun ve ince bir vücudu, uzun ve bol tüylü kuyruğu vardır. Boyu 40-50 santim, ağırlığı 2 kilo civarındadır. Boyunlarında beyaz renkte çatal şeklini andıran tüyler bulunur. Rengi parlak koyu kahverengindir. Sıkıştırıldıklarında oldukça tehlikeli olurlar. Gündüzleri uyuyup geceleri çift olarak avlanırlar. Kemirgenler, sürüngenler, tavuk, yumurta, meyve ve kuşlar temel besinleridir.