Pamukova Bacı Mahallesinde 2018 yılında mühimmat fabrikası yapılması için kiraya verilen, mahallelinin tepki göstermesi üzerine yapımından vazgeçilen hazineye ait 89 dönümlük arazi 2021 Mart ayında yapılan ihale ile Çağatay Karataş isimli bir girişimci tarafından tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri yetiştirmek şartıyla kiralandı.

21 Haziran 2021 tarihinde bir yıl içinde tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri yetiştirmek şartıyla dikim yapılması için teslimi yapılan 21 Haziran 2022 tarihine kadar dikim yapılması gereken 89 dönümlük hazine arazisi üzerinde girişimci tarafından geçtiğimiz günlerde iş makineleri ile çalışma başlatıldı.

89 dönümlük hazine arazisi üzerinde yapılan çalışma esnasında Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen lahit kapağı ortaya çıktı. Lahit kapağın çıkmasına rağmen çalışmalara devam edilirken, bulunan lahit kapağı arazinin kenarına öylece atılı verildi.

Mezar kapağını gören vatandaşların haber vermesi üzerine Jandarma ve Sakarya Müze Müdürlüğü ekipleri Pamukova Bacı Mahallesi'nde bulunan Roma dönemine ait lahit kapağı üzerinde incelme yapıp tutanak tuttu.

İddialara göre Sakarya Müze Müdürlüğü ekipleri arazi üzerindeki çalışmanın devam etmesinde bir sakınca olmadığını, lahitin inceleneceğini belirtti.

Bacı Mahallesi sakinleri ise 89 dönümlük arazide tarihi kalıntı bulunmasına rağmen arazi üzerinde çalışmaların devam etmesinin olası bir tarihi kalıntının olması durumunda zarar göreceğini belirterek tepki gösterirken, kiraladığı yerde ihale şartnamesine göre 21 Haziran'a kadar aromatik bitki dikmiş olması gereken yer sahibinin Milli Emlak Müdürlüğü'nden 3 ay ek süre istemesi ve 1 yıldır araziye herhangi bir bitki ekmemiş olmasına dikkat çekerek arazinin kiralanma amacının tarım değil tarihi eser yada hazine arama çalışması olmasından korktuklarını dile getirdiler. (pamukovahalk.com)