Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda konuşan Nihat Cinoğlu, ''Yeni üniversite mezunu gençler 4-5 bine iş arıyor. Bizler de 10 bine usta bulamıyoruz” dedi.

Avşar, MARKA'nın lansman törenine katıldı Avşar, MARKA'nın lansman törenine katıldı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığı’nda Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Gündem dışı söz alan 23. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Nihat Cinoğlu, mezun olan gençleri sanayide tutamadıklarını anımsattı.  Cinoğlu beyaz yakalıların sayısının çok arttığını belirterek, “Birkaç gün önce 30 yıllık bir metal bölümü öğretmeninden mesaj aldım” dedi.

Cinoğlu, şehirdeki bütün talaşlı imalat yapan firmaların nasıl üretim yaptığını bildiğini ancak bu firmaların okulların ne şartlarda eğitim verdiklerinden haberi olmadığını dile getirdi. Sorunun öğretmenlerde, öğrencilerde mi yoksa sanayicilerde mi olduğunu soran Cinoğlu, hangi alandan hangi öğrenci mezun olduğu bilgisini de paylaştı. Buna göre; Sakarya ilinde 14 bin 843 öğrenci meslek lisesinde okuyor. 12. sınıftan 3126 öğrenci bu dönem mezun. Bilişim teknolojileri, elektrik elektronik, makine teknolojisi, metal, motorlu araçlar, mobilya, sektörlerinin toplamı 1518 öğrenci yapıyor.

Cinoğlu, “1518 kişiden sadece yüzde 5’i sanayide kalıyor. Mezun olan gençleri sanayide tutamıyoruz. Yeni üniversite mezunu gençler 4-5 bine iş arıyor. Bizler de 10 bine usta bulamıyoruz. İnsanların adalet terazisi hep kendine yönelik tartıyor. Verdiğimiz çok alacağımız az. Sürekli bu duygu yüzünden huzur ortamı bulamıyoruz. Hepimiz vergi mükellefiyiz ve Sakarya’nın en büyük STK’sıyız. Bu büyüklük ihtişamlı koltuklarda, binalarda değil gönüllerde oluyor. İhracat yapıyoruz ancak 5 ayda 48 milyar dolar açık vermişiz. Her seferinde yeni bir hikaye yazacağız deniyor ancak bir müddet sonra masala dönüşüyor. Her adımda bir önceki adımın yanlışını düzeltmek için atıyoruz” diye konuştu.