Pandemi döneminin atlatılmasının ardından normal hayata dönüldü ve maskelerinde çıkmasıyla vatandaşlar tam anlamıyla rahat bir nefes aldı. Ancak koronavirüs hala tam anlamıyla bitmiş değil. Virüsün alt varyantları hala etkinliğini sürdürürken son günlerin konusu ise eris varyantı oldu.

Milletvekili maaşı yetmiyor dedi Milletvekili maaşı yetmiyor dedi

Eris varyantı, omicron varyantının alt türü olarak 50'yi aşkın ülkede görüldü. Henüz Türkiye'de görülmeyen eris virüsü nedeniyle vaka sayısında son üç aya göre yaklaşık yüzde 80 artış yaşanıyor. Omicron varyantına benzer olan Eris varyantı belirtileri arasında baş ağrısı, kuru öksürük, burun akıntısı ve eklem ağrısı görülüyor.

Konuyla ilgili Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoji Ana Bilim dalında öğretim üyesi Prof. Dr. Oğuz Karabay TV264 ve Medyabar mikrofonlarına açıklamalarda bulundu.

Omicron varyantının bir alt türü olarak tanımlanmış  Eris varyantından bahseden Oğuz Karabay, “Bu varyant Şubat 2023’ten beri dolanımda aslında. Yurt dışında birçok ülkede vaka bildirinleri var. Yaygın olarak gözleniyor. Bakanımızında ifade ettiği gibi henüz Türkiye’den bir vaka bildirimi yok. Solunum yollarına oldukça hafif seyirli, semptomların hafif olduğu, öksürük, hapşırık, nezle bulguları, baş ağrısı, ateş, karın ağrısı, ishal gibi semptomlarla seyreden ve daha fazla hastanede yatışa neden olmayan bir varyant” dedi.

Korkulacak bir varyant olmadığını söyleyen Karabay, “Varyantın bir tek önemli özelliği hızlı yayılıyor olması. Covid’e göre daha hızlı yayılıyor. Çok korkulacak bir varyant olarak gözlenmiyor. Bu varyant, aşı yanıtından bir miktar kaçabiliyor. Yaşlılar ve ağır hastalığı olanlar belki ağır hastalık bulguları görülebilir. Toplum için basit bir soğuk algınlığı hastalığı şeklinde seyreden bir varyant” ifadelerini kullandı.

Kapalı ortamlarda hastalığın daha çabuk bulabileceğini söyleyen Karabay, “Covid için ve grip için aldığımız önlemler bunun için de geçerli. Özellikle okulların açılmasıyla daha kapalı ortamlara girilmesiyle muhtemelen bu varyant dünyanın birçok ülkesinde görülecektir. Maske takmak çok ciddi anlamda koruyor. El yıkama alışkanlığı ile hastalıklı kişilerden hastalığın bulaşmasının önüne geçebiliriz. Sınıflarda semptomları olan çocukların  izole edilmesi, maske takmaları hastalığın yayılmasını önlenmek adına önemlidir” dedi.

Hepimizin bu hastalığı geçirebileceğini dile getiren Karabay, “İnsanların kapalı olduğu her ortamda bu hastalık çabuk bulaşacaktır. Hepimiz soğuk algınlığı geçiriyoruz. Bunu da hepimiz geçirebiliriz. Korkmamalıyız. Hepimiz yıllardır geçirdiğimiz soğuk algınlığı gibi bu hastalığı geçirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Bu virüsün kolaylıkla kendini değiştirebildiğini dile getiren Oğuz Karabay,  “Yıllardır virüslerle yaşıyorduk bundan sonra da böyle yaşayacağız. Aşılı olmak hastalığı çok daha kolay semptomlarla geçirmeyi sağlıyor. Bağışıklığı baskılanmış olan hastaların aşı olmalarını öneririm” dedi.