Karatay İslam İktisadı ve Finans Konferansı (KARCIEF), 2016 yılında İslam Ekonomisi ve Finans Bölümünün açılmasıyla başlayan serüvenin kurumsallaşması, daha çok iş insanına ve bilim insanına ulaşılabilmesi adına geleneksel hale getirilmek istenmektedir. KARCIEF konferanslarının temel amacı gündemi takip ederek yön vermek, iş âlemi ile akademiyi bir araya getirerek sorunlara çözüm üretmek, uygulanabilir ve sürdürülebilir öneriler ile İslam İktisadı ve Finans alanında öncü konumunu korumaktır.

Konferansın açılışında konuşan Rektör Savaşan, “Karatay Üniversitesi tarafından organize edilen bu konferansın çok değerli katılımcıları hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum. Karatay Üniversitesi özelikle İslam İktisadi ve Finans anlamında öncü kurumlardan birisi. Malumunuz olduğu üzere Türkiye’de İslam İktisadi ve Finans alanındaki eğitim belki de 30- 40 yıllık bir gecikmeden sonra hayata geçiyor.

Biz de Sakarya Üniversitesi olarak 2012 yılında ilk yüksek lisans programıyla ve ardından alanla ilgili ilk uygulama ve araştırma merkezini harekete geçirerek bu alana ilgi duyan üniversitelerden biri olduk. Yaklaşık 10 yıllık zaman dilimi içinde şükür ki alınan mesafe bakımından iyi bir yol katedildi. Sakarya Üniversitesi, Karatay Üniversitesi, İstanbul ve Anadolu’daki birçok üniversiteler bu alana girdi ve hızla bilgi üretimine, bilginin yayılmasına ve özellikle insan yetiştirmeye odaklanmış oldu.

Bu hayırlı bir girişim inşallah. Kongreler ve çalıştaylar bu alanın en önemli faaliyetlerinden birisi çünkü bu faaliyetler aynı zamanda network oluşturmaya yarıyor. Aynı alanda çalışan insanların bir araya gelmesi önem arz ediyor.” şeklinde konuştu.

Gittikçe tematik olan etkinliklerin ön plana çıkmaya başladığı söyleyen Prof. Savaşan, “Çok sayıda üniversite bu tür faaliyetlerinde hakikaten alanda çığır açabilecek önemli başlıkları işliyor. Bugün olan konferansın da tematik bir konusu olması bizleri ayrıca sevindiriyor. Belli temaya yönelenlerin daha kıymetli olduğunu düşünüyorum. Sürdürülebilir Akıllı Tarım ve İslami Finans temasının bu konferans boyunca işlenmesi önemli.” ifadelerinde bulundu.

Yaklaşık 75 bildirinin sunulacağı konferansın hayırlara vesile olmasını dileyen Rektör Savaşan, “Özellikle İslami Finans ama tarımsal alanla ilgili sürdürülebilir akıllı tarım ve menkul kıymetleştirilme ile alakalı yeni açılımlara da vesile olmasını diliyorum. Hem Karatay Üniversitesi hem bu alanda hizmet veren diğer üniversitelerimizi çıktıkları bu yolda tebrik ediyorum. ” dedi.

SAÜ’nün strateji ortaklarından olduğu KARCIEF, iki gün boyunca “Sürdürülebilir Akıllı Tarım ve İslami Finans” ana temasıyla akademisyenleri ve sektör duayenlerini ağırlayacak.