Geçtiğimiz yıllarda bir sosyal medya sayfası İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait rögar kapaklarının üzerinde "Allah" yazdığı iddiaları ortalığı karıştırmıştı.

Aynı iddia 12 Kasım 2019'da Twitter'da eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından da paylaşılınca, bazı kullanıcılar bu duruma tepki göstermişti.

RÖGAR KAPAKLARININ ÜZERİNDE ALLAH YAZMIYOR

Ancak iddia doğru değil. Kanalizasyon hatları üzerindeki rögar kapakları 2006 yılında üretilmiş ve kapağının üstündeki sembol, Mert Döküm isimli üretici firmanın baş harfleriyle tasarlanmış bir amblemden ibaret.

CAHİLLİKTEN DOLAYI BU SEFER SAKARYA'YA SUÇ ATILDI!

Sosyal medyada bir kullanıcı bilgisizlikten dolayı Sakarya'daki bir rögar kapağını görüntüleyerek, kapakların üstünde Allah yazdığını dile getirerek ''ÖNEMLİ AÇIKLAMA "PAYLAŞALIM" "YAYALIM" - BU ALÇAKLIK SON BULSUN'' ifadeler ile videoyu dolaşıma soktu.

Sonuç olarak, Sakarya'daki bir rögar kapağında ‘‘Allah’’ yazdığı iddiası doğru değil. Kapaklar 2006 yılında üretilmiş ve üstlerindeki sembol, Mert Döküm isimli üretici firmanın baş harflerini gösteriyor. Söz konusu iddia, hatalı bilginin yedi türünden biri olan ‘‘çarpıtma’’ya örnek.

(Medyabar)