Adapazarı'lı Grup 5 üyesi Hayri Yazıcıgil anısına düzenlenecek olan sergi, 2 Mart Cumartesi günü saat 14:00'de Ofis Sanat Merkezinde açılacak. Sergiye sanatseverlerin yoğun ilgisi bekleniyor.

Otomobilin bagajında sehpa taşıyan vatandaşı görenler dönüp bir daha baktı Otomobilin bagajında sehpa taşıyan vatandaşı görenler dönüp bir daha baktı

Şehrimizin sanat alanında öncü faaliyetlerini yürüten Sakarya Güzel Sanatlar Derneği üyelerinin eserlerinden oluşan 28. Yılında SAGÜSAD Resim ve Fotoğraf Sergisi açılışı heyecanla bekleniyor. Yaklaşık bir yıldır sergi hazırlıklarını sürdüren katılımcılar şu isimlerden oluşuyor;


FOTOĞRAFLAR

HAYRİ YAZICIGİL
İBRAHİM ZAMAN
ABDİ İLHAN SALUR
AHMET TARIMCI 
ALİ EŞME
BAHAR SANER
BARIŞ NEPTON 
BERRİN YAMAN
BİNGÜL ARTAN 
BÜLENT ÖZKANLI
CEMRE TOSUN
CİHAT ÇAVDAR
CİHAT KÖSEOĞLU
ÇİĞDEM SORGUT
ELA AKTAY
ERCAN KURTDERE
ERTUĞRUL BALIKÇIOĞLU
FAHRİYE TAYLAN
FERUZ ERTÜRER
FUNDA ATABAŞ
GÜLAY İNCE
GÜLBAHAR BİLER
HAFİZE ZORLU
HAKKI AKOVA
HIFZI KAVRAYIŞ
İLHAN BAYRAK
İSMAİL ARZU AÇIKEL
KADRİYE PEKÇETİN
KÜBRA ATEŞMAN
LEYLA ŞENTUNA
MELEK BAŞKALYONCU
MÜJGAN ZAMAN
NAGİHAN KÖSEOĞLU
REMZİYE ÇOKOL
RÜSTEM ÖZATA
SAADET TEZKORKUT
SEMA DÜZGEÇ
SERVET SEZGİN
SİBEL HAMZAOĞLU
SUZAN CÖMERT ÖZATA
SÜREYYA AKMANGİL
ŞULE ÇAKAR
ŞÜKRAN ILGIN
TANAR ÇAKMAKCI
TUNA ÖZATA
TURHAN MEMİGÜVEN
ÜNAL DABAK
YAVUZ YAMAN

RESİMLER

CEMRE TOSUN
GÜLHAN
MELEK BAŞKALYONCU
OĞUZ AYDIN
ŞEREF KİSTİLOĞLU
ZEHRA ÇALIŞAL
    

Hayri Yazıcıgil  Kimdir 

15.03.1936 yılında Adapazarı’nın Yenicami Mahallesi'nde doğdu. M.Kemal Paşa ilkokulunu 1 dönemde 2 sınıf geçerek bitirir. Çocukluk yılları 2. Dünya savaşına denk geldiğinden okuyamaz. Osmanlıca, Boşnakça ve az derece de İngilizce öğrenir. 10 yaşında Makbule hocadan kuran dersleri alır. 11 yaşında steno öğrenir. 
1959’da 23 yaşına geldiğinde körüklü makine sahibi olarak fotoğrafa başlar.Ağabeyi Ahmet Yazıcıgil’in gazetesi Demokrat Sakarya’da foto muhabirliği ve idarecilik yapar.  Sakarya Gazeteciler Derneği üyesidir. İstikam olarak gittiği askerde fotoğraf aşkı yüzünden Foto Film bölüğüne geçiş yapar. Harp Gazileri Derneğinde idarecilik yapar ve ilden ile onlarla gezerek geniş bir fotoğraf arşivine sahip olur. Sakarya İl Yıllıklarının fotoğraf çekimlerini yapar. Arifiye’deki askeri havaalanında bulunan keşif uçakları pilotlarına (sivillerin uçağa binmesi yasak olduğundan) film ve makine vererek Adapazarı’nın fotoğraflarını çektirir. 1965 yılında Grup 5’e katılır ve ortaklaşa birçok sergiye imza atarlar. AMERİKANIN SESİ RADYOSU ve TIME dergisinin ortaklaşa düzenlediği yarışmada dünya birinciliği alır.
Sakarya Fotoğraf Ajansının (SFA) kurucusudur. Bir dönem HAYAT MECMUASI için fotoğraf çeker. Birçok dernekte faal üyeliği olan sanatçı, bu renkli kişiliği dolayısıyla Barış Manço, Hikmet Feridun Es, Ara Güler gibi pek çok ünlü ile tanışıp dostluk kurar. Esas mesleği soğuk demircilik olan sanatçının işyeri bir süre fotoğraf severlerin uğrak yeri olur. Bir ara kısa metrajlı film denemeleri yapar. Fotoğrafa kara sevdalı olan sanatçı hiç evlenmez. Ağustos 99 depreminde evi ağır hasar görür, barakada geçen günlerin ardından solunum yetmezliğinden 10.10.1999 tarihinde yaşama veda eder.