Bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından finanse edilen Sivil Aktivite ve Girişimcilik Ağı #saga tarafından yürütülen "Graffiti Art in Sakarya(GAİS)" projesinde Sakarya Graffiti Festivalini gerçekleştirildi.

Yaklaşık 250 çocuk, gencin aileleri ile katılımı gerçekleştirilen Festival şehrin güzide Kültür ve Sanat merkezi Serdivan Fikir Sanat Akademisinde yapıldı. Festivalde coşkulu şekilde gerçekleştirilen, Benim Enstelasyonum, 3D Yanılsamalar, Doodle, Graffiti TAG'ımı Yapıyorum ve Serbest Graffiti Çalışması atölyeleri şehir için bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Bol şahitli nikâh töreni Bol şahitli nikâh töreni

Graffiti ve Enstelasyon sanatının şehir ve turizm için güzel yönlerini, kalıcı mesajları geniş kitlelere sunmayı hedefleyen proje Aralık 2021’de başladı. Proje kapsamında şu ana kadar, geniş katılımlı Graffiti tanıtım etkinliği, 50 genç ve çocuk için temel sanat, graffiti ve enstelasyon eğitimleri, yerel yönetimlere ve işbirliği yapılabilecek kurumlara bilgi paylaşımları, mekânsal değişim için keşifler gerçekleştirildi. Kasım 2022 sonuna kadar şehirde atıl vaziyette olan veya sanatla değişimi öncelenen mekanlarda iyileştirmeler gerçekleştirilecek.