Sakarya İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik timleri, trafik güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Bu kapsamda trafik güvenliğini artırmak ve kazaları önlemek için yapılan çalışmalar sonucu Mayıs ayında 112 bin 174 sürücü ve araç kontrol edildi. Bu kontrollerde 725 araç ve 266 sürücü trafikten men edilirken, uyuşturucu ve alkollü araç kullanan 56 sürücünün belgelerine geçici süreyle el konuldu.

Karasu'da feci kaza: 8 yaralı Karasu'da feci kaza: 8 yaralı

Mayıs ayı içerisinde Jandarma sorumluluk sınırlarında 54 maddi hasarlı, 42 yaralamalı olmak üzere meydana gelen 96 trafik kazasında 77 kişi yaralandı. Kazaların başlıca sebepleri ise aşırı hızla seyretme, doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapmak ve alkollü şekilde araç kullanma olarak belirlendi.

2024 yılının ilk 5 ayında ise 584 bin 852 sürücü ve araç kontrol edildi. 18 bin 767 sürücüye trafik cezası kesilirken, 3 bin 315 araç ve bin 135 sürücü trafikten men edildi. Alkollü ve uyuşturucu etkisi altında araç kullanan 212 sürücünün belgelerine el konuldu. 10 bin 19 öğrenciye ve 18 bin 663 sürücüye trafik eğitimi verildi. Ayrıca, hakkında yakalama emri bulunan 666 kişi ve 131 araç yakalandı.

Sakarya İl Jandarma Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İlimizde trafik güvenliği ve vatandaşlarımızın can ve mal emniyetinin daha etkin sağlanmasına yönelik olarak alınan tüm tedbirler arttırılarak aynı kararlılıkla ve gayretle sürdürülecektir. Trafik kurallarına uyan, trafik düzeninin sağlanmasına ilgi ve destekleriyle katkı sağlayan değerli vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Trafik kazalarının azaltılması için sürücü ve vatandaşlarımızın da, daha duyarlı olmaları, özellikle hız limitlerine uymaları, emniyet kemerlerini takmaları, hatalı şerit değiştirmemeleri, alkollü olarak araç kullanmamaları, kural ihlali yapanların ise 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbar edilmeleri hususlarında vatandaşlarımızın ilgisi ve desteklerine büyük ihtiyaç vardır." denildi.