1 milyon TL değerinde 31 adet kaçak telefon ele geçirildi 1 milyon TL değerinde 31 adet kaçak telefon ele geçirildi

Alınan bilgiye göre operasyonun başlamasına sebep olan olay mart ayında meydana geldi.

Dolandırıcılar; internetteki bir araç alım-sitesinde Sakarya'dan konulan "satılık araç" ilanını birebir ancak farklı fiyatla başka bir sitede paylaştı. 

Aracı almak için ilana başvuran ve kapora ödeyen mağdur ise dolandırıldığını Sakarya'ya devir işlemi yapmak için geldiğinde anladı. 

Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunun ardından çok yönlü soruşturma başlatıldı. 

"Sazan sarmalı" olarak tanımlanan yöntemle ilgili geniş çaplı çalışmanın düğmesine basıldı. 

Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliğinin yürüttüğü operasyon kapsamında yaklaşık 5 ay boyunca teknik ve fiziki takip yapıldı.  Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilere dayanılarak aralarında hesaplarını da kullandıran kişilerin de olduğu toplam 14 şüpheli tespit edildi.


Çetenin 6 aylık süreçte ülke genelinde hem satıcı hem de alıcıları hedef aldığı, 17 araba dolandırıcılığı yaparak bu sistemle yaklaşık 15 milyon TL civarında kazanç elde ettikleri ve ayrıca 23 tane de araba satışında kapora dolandırıcılığı gerçekleştirildiği tespit edildi.

Yapılan bu tespitlerin ardından ilk olarak Mersin, Manisa ve Antalya'da eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirildi. Baskınlarda yakalanan 4 şüpheli göz altına alındı. Yakalandıkları illerin emniyetlerinde işlemleri tamamlanan şüpheliler ise adliyeye sevk edildi. Dolandırıcılık işlemini gerçekleştiren 1 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Tespit edilen diğer şüphelilerin ise yakalanmasıyla ilgili olarak 14 ayrı ilin savcılıklarına da talimat gönderildi. Operasyon kapsamındaki çalışmaların devam ettiği öğrenildi. 

medyabar