Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlanan atama kararlarına göre, Sakarya Üniversitesi’nin yeni rektörü SAÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Hamza Al atandı. Peki ama bu nasıl oldu!

Sakarya Üniversitesi’nde kelimenin tam anlamıyla şok yaşanıyor. Mevcut rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan’ın tekrar rektörlüğe atanmasına kesin gözüyle bakıldığı SAÜ’de Prof. Dr. Hamza Al rektör olarak atandı. Kulislerde sürekli Prof. Dr. Fatih Savaşan ile Prof. Dr. Bünyamin Bezci’nin çekiştiği, her iki ismin de arkasında güçlü gruplar ve isimler olduğu konuşulmasına rağmen aradan Prof. Dr. Hamza Al çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlanan atama kararlarıyla Sakarya Üniversitesi’nin yeni rektörü olan Prof. Dr. Hamza Al bir zamanlar SAÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı idi. İstanbul Üniversitesi'nde görev yapan Al bir dönem Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda da danışmanlık görevi yaptı. 

Katlanabilir telefon satışları dört yılda 4 kat artacak Katlanabilir telefon satışları dört yılda 4 kat artacak

Öte yandan Prof. Dr. Hamza Al’ın rektör olarak atanması akademik çevrelerde “Olacağı buydu” olarak değerlendirildi.  Son günlerde yaşanan Savaşan mı, Bezci mi tartışması, grupların sürekli Ankara merkezli baskı yapması, mevcut rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan’ın şehir ile üniversite arasındaki köprüyü kaldırması ve üniversitenin şehirden kopması, Prof. Dr. Bünyamin Bezci’nin ise zaman zaman tepki çeken paylaşım ve çıkışlar yapması Prof. Dr. Hamza Al’ı rektörlük makamına bir adım daha yaklaştırdı. 

Prof. Dr. Hamza Al Kimdir?
1968 Erzurum, Tortum doğumlu olan Prof. Dr. Hamza Al, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. 1993 yılında Sakarya Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak akademik hayata başladı. Yüksek lisansını Uludağ Üniversitesi’nde, doktorasını Sakarya Üniversitesi’nde yaptı. 2002 yılında Yrd. Doçent, 2009 yılında Doçent, 2014 yılında Profesör oldu. 2011- 2012 yılları arasında Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü’nü yürüttü.