HALK54

Sakarya İl Jandarma Komutanlığı Trafik Timleri, trafik güvenliğini artırmak ve korumak amacıyla il genelinde kesintisiz kontrollerine devam ediyor.

Kasım ayı içerisinde 5 bin 414 kilometrelik yol ağında gerçekleştirilen kesintisiz kontrollerde, toplam 105 bin 140 araç incelendi. 

Ay içerisinde yapılan denetimler sonucunda kusurlarından dolayı 695 araç ile 212 sürücü trafikten men edildi, uyuşturucu ve alkollü şekilde araç kullandığı tespit edilen 48 sürücünün ise belgelerine geçici süreyle el konuldu. Hız ihlalinden bin 303, muayenesi yapılmamış araç kullanmaktan 588, emniyet kemeri kullanmamaktan 321, kırmızı ışık ihlalinden 321, seyir halinde cep telefonu kullanımından 150 ve diğer ihlallerden 617 trafik idari para cezası uygulandı. 

Trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle 2023 yılı Kasım ayı içerisinde Sakarya Jandarma sorumluluk sınırlarında toplam 37 maddi hasarlı, 30 yaralamalı olmak üzere toplam 67 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 43 kişi yaralandı.

Aranması bulunan 4 şahıstan 3’ü tutuklandı Aranması bulunan 4 şahıstan 3’ü tutuklandı

Yaşanan kazalar, genel olarak yakın takip, hız ve alkollü şekilde araç kullanmadan kaynaklı sürücü kusurlarından dolayı meydana geldi. 

Konu ile ilgili Jandarma tarafından paylaşılan mesaj ise şu şekilde;

“İlimizde trafik güvenliği ve vatandaşlarımızın can ve mal emniyetinin daha etkin sağlanmasına yönelik olarak alınan tüm tedbirler arttırılarak aynı kararlılıkla ve gayretle sürdürülecektir. Trafik kurallarına uyan, trafik düzeninin sağlanmasına ilgi ve destekleriyle katkı sağlayan

değerli vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Trafik kazalarının azaltılması için sürücü ve vatandaşlarımızın da daha duyarlı olmaları, özellikle hız limitlerine uymaları, emniyet kemerlerini takmaları, hatalı şerit değiştirmemeleri, alkollü olarak araç kullanmamaları, kural ihlali yapanların ise 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbar edilmeleri hususlarında vatandaşlarımızın ilgisi ve desteklerine büyük ihtiyaç vardır.”