İran'da ahlak polisi tarafından öldürülen Mahsa Amini için tüm dünyada olduğu gibi Sakarya'da da destek eylemleri yapıldı. AKM önündeki eylemde Sakarya Baro Başkanı İlknur Ebiz Yıldız, tepki için saçını kesti. 

İran’da Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından öldürülmesinin ardından İran başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında kadınlar ayağa kalktı. Amini ve İranlı kadınlar için Türkiye’de de birçok ilde destek eylemleri yapılıyor. 

Sakarya Kadın Platformu da Mahsa Amini için AKM önünde basın açıklaması yaptı. 

İran’da 22 yaşında Masha Amini’nin katledilmesinin insanlık suçu olduğu vurgulanan açıklamada; "

Bugün burada sadece bir sesiz. Ama bu ses bir isyanın sesidir. Bir direnişin sesidir. Zulme boyun eğmediğimizin zulme boyun eğmeyeceğimizin sesidir. Erkek kadın herkesin sesidir bu ses. Bugün dünyanın her yerinde her kadın aynı şeyi söylüyor. Mahsa Emini başörtüsünü düzgün takmadığı gerekçesiyle başkent Tahran’da ahlak polisi tarafından gözaltına alınıp işkenceyle öldürülmüştür. Bu bir din meselesi bir ahlak meselesi değildir. Bu bir rejim bir otorite meselesidir. Ve bu sadece İran’ın meselesi de değildir. Bu, dünyadaki bütün kadınların bütün insanlığın meselesidir. Ve bu yüzden İran başta olmak üzere dünyanın her yerinde halklar, Mahsa Emini’nin katledilmesine karşı tepkilerini vermeye ve isyanını büyütmeye devam ediyor.

Bir kadının nasıl giyineceğine, nasıl yaşayacağına, kaç çocuk doğuracağına, nasıl güleceğine, fasulyeyi nasıl pişireceğine, sokakta nasıl yürüyeceğine, hangi mesleği yapacağına karışılmasından da bıktık. Anne kutsalıyla bizi kutsamanızdan, sokak ortasında öldürülmekten, koca, eş, sevgili, baba zulmünden de bıktık.

Sağlık raporları için yeni adres belli oldu Sağlık raporları için yeni adres belli oldu

Sadece burada değil bütün dünyada kadınlar erkek egemen siyasetten ve zihniyetten bıktı. Ve bu isyan bugün dalga dalga yükselerek bir halk isyanına dönüşüyor. Artık erkeklerin de bizimle sokağa döküldüğü günlere geldik. İranlı kadınlar başta olmak üzere bütün kadınlar bu zulme yeter diyor. Sokaklarda güçlü gösteri ve yürüyüşlerle erkek egemen İran Rejimine ve onun “ahlak polisi” gibi kadın düşmanı kurumlarına karşı isyanını yükseltiyor" denildi. 

Açıklamanın ardından Sakarya Baro Başkanı İlknur Ebiz Yıldız ve kadınlar tepki için saçlarını kesti.