İki ayrı kazada 6 kişi yaralandı İki ayrı kazada 6 kişi yaralandı

Sakarya İl Jandarma Komutanlığı Trafik Timleri, trafik güvenliğini artırmak ve korumak amacıyla il genelinde kesintisiz kontrollerine devam ediyor.

Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen kontrollerde, toplam 98 bin 419 araç incelendi. Yapılan denetimler sonucunda kusurlarından dolayı 503 araç ile 159 sürücü trafikten men edildi. Denetimlerde uyuşturucu ve alkollü şekilde araç kullandığı tespit edilen 46 sürücünün belgelerine geçici süreyle el konuldu.

Geçmiş dönemlerde olduğu gibi artan bir ivme ile denetimler devam ederken, trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle Sakarya Jandarma sorumluluk sınırlarında toplam 28 maddi hasarlı, 58 yaralamalı olmak üzere toplam 86 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 94 kişi yaralandı. Yaşanan kazalar aşırı hız, arkadan çarpma, kavşaklarda geçiş önceliğine uymama, şeride tecavüz etme ve alkollü şekilde araç kullanma nedeniyle meydana geldi.

Öte yandan 2024 yılı ilk 6 ay içerisinde, 684 bin 979 sürücü ve araç kontrol edildi. Yapılan bu kontroller neticesinde kural ihlali yaptığı tespit edilen 23 bin 315 sürücü/araca idari para cezası uygulandı. Trafik güvenliği açısından trafiğe çıkmasında sakınca bulunan 3 bin 845 araç ile 917 sürücü trafikten men edilirken, alkol ve uyuşturucu etkisi altında araç kullandığı tespit edilen 240 sürücünün belgelerine geçici süreli el konuldu.

Bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları kapsamında 10 bin 678 öğrenci ve 20 bin 277 sürücüye trafik güvenliği eğitimi verildi. Ayrıca yapılan uygulamalar esnasında hakkında yakalama kararı bulunan(771 şahıs ile 154 araç yakalanarak gerekli adli/idari işlemler yapıldı.

Sakarya İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamada, "İlimizde trafik güvenliği ve vatandaşlarımızın can ve mal emniyetinin daha etkin sağlanmasına yönelik olarak alınan tüm tedbirler arttırılarak aynı kararlılıkla ve gayretle sürdürülecektir. Trafik kurallarına uyan, trafik düzeninin sağlanmasına ilgi ve destekleriyle katkı sağlayan değerli vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Trafik kazalarının azaltılması için sürücü ve vatandaşlarımızın da, daha duyarlı olmaları, özellikle hız limitlerine uymaları, emniyet kemerlerini takmaları, hatalı şerit değiştirmemeleri, alkollü olarak araç kullanmamaları, kural ihlali yapanların ise 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbar edilmeleri hususlarında vatandaşlarımızın ilgisi ve desteklerine büyük ihtiyaç vardır." denildi.