Nurettin Eryılmaz

Sakarya'da Hatay’ın Dörtyol ilçesinde yaşayan SMA hastası Aybüke Uyrum için stant kurarak para toplayan 3 kişi dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına alındı. Zabıta ekipleri tarafından yapılan operasyonda, şahısların üzerinde ve stantlarda bulunan para dolu gıda kapları, kumbaralar ve stantlara el konuldu.

Karasu'da korkunç olay! Evde asılı halde bulundu Karasu'da korkunç olay! Evde asılı halde bulundu

İddiaya göre, Sakarya'da esnaf olduğunu ve isminin Zafer olduğu söylenen şahıs, SMA hastası Aybüke Uyrum için para toplamak amacıyla aileden vekalet aldı. Yevmiyecilere 700-850 TL arasında değişen para veren Zafer isimli şahıs, şehirde 10 ayrı yerde para toplatmaya başladı.

Bu durumu fark eden başka bir SMA hastası için para toplayanlar, Hatay'da yaşayan baba Sedat Uyrum'a haber verdi. Sedat Uyrum, toplanan paraların kendilerine ulaştırılmadığını öğrenince Sakarya’daki zabıta ekiplerine ihbarda bulundu.

İhbar üzerine geçen zabıta ekipleri, stantlarda para toplayan N.Ö., C.Ç. ve ismi öğrenilemeyen bir kişiyi gözaltına aldı. Şahıslar zabıta karakoluna götürülürken, o sırada gazetecilere saldıran kadın zabıtalar tarafından zor engellendi.

Zabıta karakolundaki işlemlerinin ardından Sakarya Emniyet Müdürlüğüne götürülen şahıslar, buradaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 

Hatay'dan Sakarya'ya gelen baba Sedat Uyrum, dolandırıcılar hakkında şikayetçi olduğunu söyledi. 

Uyrum, "Depremzede bir aileyiz. İkiz bebeklerimden Amine'yi depremde kaybettim. Aybüke ise SMA hastası. İlacına kavuşturmak için mücadele ediyoruz. 18 aylık olan Aybüke, midesinden ameliyat oldu. Bebeğimizi kurtarmak için her şeye razıyız. Fakat dolandırıcılar çıktı karşımıza." dedi.

Uyrum, dolandırıcıların SMA hastası bebeklerin ailelerini hedef aldığını ve bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi. Yetkililerden yardım isteyen Uyrum, "Dolandırıcılar hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını istiyorum. Devletimizden yardım bekliyorum." dedi.