Nurettin Eryılmaz / Fuat Koçer 

Merkez Bankası'nın toplam rezervleri arttı Merkez Bankası'nın toplam rezervleri arttı

Halk54.com sokağın ve gündemin nabzını vatandaşlara mikrofon tutarak düşünce ve görüşlerini almayı sürdürüyor. Ülkemizde gıda fiyatları 36 aydır aralıksız zamlanıyor. TÜİK’in dört gün önce açıkladığı 2023 Ağustos enflasyon verisine göre, gıda enflasyonu yıllık yüzde 72,86, aylık yüzde 8,48 olarak gerçekleşti.

36 aydır sürekli gıdada artış olduğunu belirten vatandaşlar, HALK54 mikrofonuna yaptıkları açıklamada patates, şeker, pirinç ve sıvı yağ başta olmak üzere gıdanın tümünde sürekli zam yapıldığını ancak emekli aylıkların 7 bin 500 TL kalarak emekliye zam yapılmadığını anlattı.

Bir anne ise çocuğunu sınıfına kaydettirdiğini, devlet okulu olmasına rağmen verilen ihtiyaç listesinde marka seçimi yapıldığını, 4-5 bin TL gibi bir rakam ile çocuğu okula göndermek için mücadele verdiklerini anlattı.

Vatandaşlar simite yapılan zamma tepki gösterirken, ev kiralarının artması nedeniyle emekli aylıkların yetmediğini, emeklilerin dışarda yatmak zorunda kalacağını belirterek "Emekliler öldükten sonra mı çare bulunacak?" diye sordular.