Nurettin Eryılmaz-Fuat Koçer

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, bozuk para sorununu kısmen çözmek ve 1 TL’lik madeni para üzerindeki baskıyı hafifletmek için 2,5 TL’lik madeni paraları yeniden basmak için hazırlıklarını tamamladı.

Darphane yetkilileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 2 TL’lik madeni paraların basımı için öneride bulundu ancak Erdoğan, 2,5 liralık madeni paranın daha uygun olacağını söyledi. Onayın gelmesinin ardından paraların kısa süre içerisinde basılarak tedavüle gireceği belirtildi.

Gündeme dair sokağın nabzını tutmayı sürdüren Halk54.com ekibi, sokakta Sakaryalı vatandaşlara yeni basılacak olan 2.5 TL ve 5 TL’lik madeni parayı sordu.

Personeline söz geçiremeyen Uzman Necip Personeline söz geçiremeyen Uzman Necip

34 yıl önce tedavülden kaldırılan 2.5 TL’lik madeni paranın yeniden basımı ile ilgili HALK54 mikrofonuna konuşan vatandaşlar, “Pek bir şey fark edeceğini sanmıyoruz. Ülkedeki zamlar zaten aldı başını gidiyor. İsterse 100 TL madeni para bassınlar yine bir şey fark etmeyecek. Para basmak yerine fiyatları aşağıya çekmeleri gerekiyor. Allah halkımızın ve milletimizin yardımcısı olsun. “ yorumunda bulundular.

2.5 TL'lik madeni paralar en son 34 yıl önce, 1989 yılında tedavülden kaldırılmıştı.