Fuat Koçer / Can Toka

Yeni yılda emekli aylığı ve asgari ücret rakamların artışıyla ilgili bakanlık ve sendikalar çalışmalarını sürdürüyor.

Gündemin ve sokağın nabzını tutan halk54.com ekibi, sokakta Sakaryalı vatandaşlara mikrofon uzatarak asgari ücret ve emekli maaşlarının ne kadar yükselebileceğini ve beklentilerinin ne olduğunu sordu.

Asgari ücrette son kulis bilgisi: Hükümet, 15 bin 800 TL'de karar kılmıştı ama... Asgari ücrette son kulis bilgisi: Hükümet, 15 bin 800 TL'de karar kılmıştı ama...

HALK54 mikrofonuna konuşan vatandaşlar, "Yeni yılda aylıklara yapılacak olan artış ile ilgili aylıklar artmasın, aynı şekilde durması gerekir. Çünkü aylıklar artınca tüm ürünler artıyor, ev kiraları artıyor, geçinemiyoruz." dedi.

Bazı vatandaşlar da "Hükümetin bir suçu yok. Vatandaşlar olarak biz yapıyoruz.  Herkeste para var, tüm lokantalar dolu evlere yemek sipariş istiyorlar. Sokaklar arabalarla dolu" derken bir inşaat kalfası olduğunu söyleyen kişi, "12 saat çalışıyorum ayda 30 bin 40 bin TL kazanıyorum. Herkes çalışsın tembellik yapmasınlar" diye konuştu.

Zaman zamanda vatandaşlar karşılıklı şekilde görüş ayrılığı nedeniyle tartıştılar. Başka bir vatandaş ise "Hayat pahalılığı var ama ülkemiz etrafına yabancı gemiler var. Onlar Gazze için gelmedi hedefleri Türkiye.  Ben vatanım için lüksümden aylığımdan vazgeçerim.  Hükümet savunma sanayine büyük bütçe ayırdı.  100 yılda yapılmayanları yapıyor. Ben şimdi asgari ücretin artışını emekli aylığın artışını düşünmem” diye konuştu.